پرونده‌ی تابعیت فرزندان مادر ایرانی در مجله زنان امروز

پیمان حقیقت‌طلب | ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | تابعیت فرزندان مادر ایرانی | ۰ دیدگاه

تابعیت فرزندان مادر ایرانی در مجله زنان امروز

بررسی وضعیت تابعیت فرزندان مادر ایرانی در مجله زنان امروز: روزگار زنان ایرانی

مجله‌ی «زنان امروز» در بخش «روایت مستند» آخرین شماره‌ی خودش به سراغ موضوع «ازدواج زنان ایرانی با اتباع غیرایرانی» رفته است: یک پرونده‌ی پر و پیمان از جنبه‌های مختلف و مسائل و مصائب گریبانگیر زنان ایرانی و فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها. مروری کوتاه بر مطالب این ویژه‌نامه که با همکاری انجمن دیاران در این شماره‌ی مجله کار شده است خالی از لطف نخواهد بود:

بنویسید به ما خون جگر هم بدهند

«بنویسید به ما خون جگر هم بدهند» روایت مستندی است از زندگی و روزگار زنان ایرانی که با اتباع ازدواج کرده‌اند.

سیر تطور قوانین تابعیت ایران از آغاز تا امروز

«سیر تطور قوانین تابعیت ایران از آغاز تا امروز» اینفوگرافیک این شماره از مجله است. این اینفوگرافیک مهم‌ترین رویدادهای مربوط به قوانین تابعیت در ۱۲۰ سال گذشته را به تصویر کشیده است. از امضای نخستین فرمان تابعیت ایرانی به دست ناصرالدین شاه قاجار تا مرگ تراژیک مریم میرزاخانی و اعطا نشدن تابعیت ایرانی به تنها یادگار او: دخترش.

خیلی دور, خیلی نزدیک

لایحه‌ی اصلاح قانون تابعیت سوژه‌ی گزارش «خیلی دور, خیلی نزدیک» نوشته‌ی احسان میرزاده است. او آخرین وضعیت تابعیت فرزندان مادر ایرانی در مجله زنان امروز را در این گزارش منعکس کرده است نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظرات متفاوتی دارند. دلایل شورای نگهبان برای رد اصلاحات در سال‌های گذشته نیز سوال سوژه‌ی میرزاده است. میرزاده دست‌اندازهای بوروکراتیک برای اصلاح قانون را نیز شرح داده است.

ما دیده نمی‌شویم- وضعیت فرزندان مادر ایرانی در مجله زنان امروز

«یکی می‌رود پیش دکتر, می‌گوید پایم درد می‌کند. دکتر می‌گوید پا را قطع کن! حکایت ماست. مسئولان راحت‌ترین راه را برای خودشان انتخاب کرده‌اند و سخت‌ترین راه را برای ما! من بهشان گفتم بچه‌تان می‌تواند یک سال بدون شناسنامه باشد که بچه‌ی ما ۱۸سال بدون شناسنامه باشد؟!»

این روایت یکی از مادرهای‌ ایرانی در گزارش «ما دیده نمی‌شویم» نوشته‌ی کریم علیلو، خبرنگار مجله زنان امروز است. گزارش «ما دیده نمی‌شویم» به سراغ موافقان و مخالفان و ذینفعان مختلف اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع غیرایرانی رفته.

فرزندان مادر ایرانی در مجله زنان امروز

جهان در مسیر رفع تبعیض جنسیتی از قوانین تابعیت

این گزارش به سیر تحول قوانین در اعطای تابعیت از خون پدر و مادر به کودکان‌شان پرداخته است. طبق این گزارش فقط ایران و شش کشور دیگر هستند که بدترین تعبیض جنسیتی را در قوانین تابعیت خود دارند.

از اینجا مانده و از آن جا رانده- تابعیت فرزندان مادر ایرانی در مجله زنان امروز

«قوانین بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی اجتماعی‌اند. مردم در طول تاریخ بخشی از آزادی‌های خویش را فدا کرده‌اند تا با وضع قوانینی بتوانند در امنیتی و آسایش بیشتر در کنار هم زندگی کنند و به رشد و پیشرفت فردی و اجتماعی دست یابند. اما گاهی قوانین به دلایل گوناگون ممکن است خود باعث شکل‌گیری مشکلاتی شوند. مشکلاتی که هنگام وضع آن‌ها از دید قانونگذار نهان مانده است در مواردی هم قانون‌گذار بنا به دلایلی از عمد مشکل را حل نکرده است.. با این همه قوانین وحی منزل نیستند. در همه‌ی جوامع دولت‌ها با توجه به نتایج عملی قوانین وضع‌شده اصلاحاتی در آن‌ها ایجاد می‌کنند یا قانونی را از اساس تغییر می‌دهند. این گزارش به بخشی از مشکلات قانون تابعیت در کشور ما اشاره کرده است. شاید قانونگذاران را به فکر وادارد و چاره‌ای برای تبعات فاجعه‌آمیز آن اندیشیده شود».

گفت‌وگو با بهشید ارفع‌نیا در مورد تابعیت فرزندان مادر ایرانی در مجله‌ی زنان امروز

گفت‌وگو با دکتر «بهشید ارفع‌نیا» عضو هیئت رئیسه‌ی کانون وکلای ایران درباره‌ی تبعیض‌های قانونی و وضعیت حقوقی فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با مردان خارجی خاتمه‌بخش این ویژه‌نامه‌ی مجله‌ی زنان امروز است.
شماره‌ی سی و دوم مجله‌ی زنان امروز در ۱۱۲ صفحه با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان در دکه‌های مطبوعاتی کشور قابل تهیه است. نسخه‌ی دیجیتال این مجله نیز در این آدرس قابل خرید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا