دایاسپورا، مقدمه‌ای بسیار کوتاه

«دایاسپورا، مقدمه‌ای بسیار کوتاه» توضیح می‌دهد که مفهوم دایاسپورا از کجا آمده است؛ چگونه معنای آن در طول زمان تغییر کرده است؛ چرا استفاده از آن به طور چشمگیری در سال‌های اخیر گسترش یافته است و چگونه می تواند ماهیت مهاجرت را هم روشن و هم تحریف کند.

دایاسپورا، یک مفهوم گسترده‌ی جهانی

کوین کنی در ابتدای کتاب خود به این موضوع می‌پردازد که امروزه‌روز مفهوم دایاسپورا چنان گسترده شده است که افراد گوناگونی در فضاهای دانشگاهی، مطبوعات، سیاست و در ادبیات عمومی به تواتر از آن بهره می‌گیرند؛ به گونه‌ای که تعریف مفهوم دایاسپورا بسیار دشوار شده است. اما برخلاف تجربه‌ی کوین کنی، در کشور ما ایران این مفهوم، جایگاهی ندارد و در نتیجه به ظرفیت‌های کاربردی آن نیز توجه نشده است. 

علی‌رغم این‌که ایران در چهل سال اخیر همواره با پدیده‌ی مهاجرت مواجه‌ی جدی داشته است و میلیون‌ها ایرانی در خارج از کشور ایران و میلیون‌ها مهاجر افغانستانی در داخل ایران زندگی می‌کنند، اما به ندرت صحبت از «دایاسپورای ایرانیان خارج از کشور» یا «دایاسپورای افغانستانی‌های حاضر در ایران» به میان آمده است...

چرا باید دایاسپورا، مقدمه‌ای بسیار کوتاه را خواند؟

در ایران در سالیان اخیر اهمیت دایاسپورا به صورت محدودی مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است. اجرای طرح‌هایی همچون بازگشت نخبگان ایرانی ،جذب نخبگان و کارآفرینان بین‌المللی و زمزمه‌های بهره‌مندی از توانمندی‌های ایرانیان خارج از کشور نمونه‌هایی از این توجهات است. اما این امر هیچ‌گاه به صورت یکپارچه و منظم و به صورت یک سیاست واحد از سوی همه‌ی دستگاه‌های اجرایی مورد توجه نبوده است. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که نبود مطالعات علمی در حوزه‌ی مفهومی دایاسپورا یکی از عوامل بزرگ عدم توفیق ایران و بی‌توجهی به انواع دایاسپوراهای کشور ایران (دایاسپورای ایرانیان خارج از کشور و دایاسپورای افغانستانی‌های ساکن ایران) بوده است.

کتاب «دایاسپورا، مقدمه‌ای بسیار کوتاه» یک گام کوچک برای معرفی این مفهوم بزرگ در ایران است…

مشخصات کتاب «دایاسپورا، مقدمه‌ای بسیار کوتاه»

     نویسنده: کوین کنی

     مترجمان: مسعود آقائی ساداتی و سید پیمان حقیقت‌طلب

     ویرایش: محمدمهدی دهدار

     نوبت و تاریخ چاپ: اول- پاییز ۱۴۰۱

     شمارگان: ۵۰۰ نسخه

     تعداد صفحه و قیمت: ۱۵۶ صفحه- ۶۵ هزار تومان