پانزده نکته در مورد پناهندگان در جهان به بهانه روز جهانی پناهندگان

پیمان حقیقت‌طلب | ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ | مهاجران در جهان | ۰ دیدگاه

روز جهاني پناهندگان

حالا ۱۸ سالی می شود که سازمان ملل متحد روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) را روز جهانی پناهندگان می‌نامد. هدف از این نام‌گذاری اطلاع‌رسانی هر چه بیشتر برای بهبود وضعیت پناهندگان در سراسر جهان بوده است. در یک قرن اخیر بشریت در پیشرفت‌های علمی و فناوری به اوج خود در تاریخ رسیده. اما میزان جنگ و نزاع بر سر قدرت نیز به بیشترین حد خود رسیده است. هر چه از قرن بیست‌و‌یکم می‌گذرد تعداد افراد بیشتری مجبور می‌شوند تا خانه و کاشانه و سرزمین خود را ترک کنند و به کشوری دیگر پناهنده شوند. این روزها پناهندگان در صدر اخبار اکثر کشورها قرار دارند. به مناسبت روز جهانی پناهندگان مروری داریم بر آمارهای اعلامی در مورد پناهندگان جهان. این ۱۵ نکته‌ی آماری در مورد پناهندگان شاید تصویری جامع از وضعیت آنان در جهان امروز را ترسیم کند:

از هر صد نفر یک نفر مجبور به مهاجرت

۱- از هر صد نفر در جهان تقریباً یک نفر مجبور می‌شود که به دلیل جنگ یا دلایل سیاسی خانه و کاشانه‌ی خود را ترک کند.

۲- بدون احتساب کسانی که در داخل مرزهای یک کشور بی‌جا و مکان می‌شوند، در جهان امروز حدود ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر پناهنده وجود دارد؛ این تعداد شامل ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر آواره‌ی فلسطینی نیز می‌شود. اگر کسانی را که در داخل مرزهای یک کشور مجبور به مهاجرت می‌شوند در محاسبات وارد کنیم، بیش از ۶۵ میلیون نفر در جهان به خاطر جنگ و منازعات قدرت بی‌جا و مکان شده‌اند.

۳- ۵۳ درصد پناهندگان جهان از سه کشور سومالی، افغانستان و سوریه می‌آیند. (۱.۱ میلیون نفر از سومالی، ۲.۷ میلیون نفر از افغانستان و ۴.۸ میلیون نفر از سوریه)

۴- خاورمیانه و شمال آفریقا میزبان ۳۹ درصد از پناهندگان جهان است. قاره‌ی آفریقا ۲۹ درصد، اروپا و آمریکا ۱۸ درصد و آسیا و اقیانوسیه ۱۴ درصد از پناهندگان جهان را میزبانی‌ می‌کنند. ترکیه، پاکستان، لبنان، اتیوپی و اردن پنج کشور اول پذیرنده‌ی پناهنده در جهان هستند.

۵- تعداد پناهجویان در قاره‌ی اروپا به رقم ۱.۳ میلیون نفر رسیده است. اکثر این پناهجویان از کشورهای سوریه، افغانستان و عراق آمده‌اند.

پناهندگان در اروپا

۶- آلمان، مجارستان و سوئد سه کشور اول مقصد پناهندگان در قاره‌ی اروپا هستند.

۷- در تاریخ ثبت آمار پناهندگان، ۵ سال اخیر بزرگترین نرخ رشد پناهندگان را داشته است. بالاترین نرخ کاهش تعداد پناهندگان در جهان مربوط به سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ بود. پایین‌ترین تعداد پناهنده در سطح جهان در سال ۱۹۶۳ به ثبت رسید.

۸- از هر ۱۰ پناهنده ۹ نفرشان به کشورهای همسایه پناهنده می‌شوند. کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته مقصد هدف پناهجویان و پناهندگان نیستند. ۸۶ درصد از پناهندگان جهان به کشورهای در حال توسعه می‌روند.

۹- ایران و پاکستان میزبان حدود ۹۵ درصد از پناهندگان افغانستانی هستند.

۱۰- ترکیه، لبنان، اردن، عراق و مصر میزبان حدود ۹۵ درصد از پناهندگان سوریه‌ای هستند.

۱۱- آژانس پناهندگان سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ بودجه‌ای در حدود ۱۰.۳ میلیارد دلار داشت. در حالی که برآوردها نشانگر آن است که هزینه‌های سالانه‌ی کشور آمریکا برای مبارزه با داعش حدود ۱۰ میلیارد دلار بوده است!

۱۲- بزرگترین کمپ‌های آوارگان جهان در کنیا، اردن و سودان جنوبی قرار دارد: کمپ کاکوما در کنیا، زعتری در اردن و ییدا در سودان جنوبی. هر کدام از این کمپ‌ها میزبان بیش از ۷۰۰۰۰ نفر هستند، جمعیتی بیشتر از جمعیت کل شهر بوستون در آمریکا.

سهم کشورها در پذیرش پناهنده

۱۳- کشورهای پیشرفته برای پذیرش پناهندگان سهم هایی در نظر گرفته‌اند. برخی کشورها فراتر از این سهمیه‌ها رفته‌اند. کانادا در صدر این نوع کشورها قرار دارد، کشوری که تا ۲۵۰ درصد بیش از سهمیه‌های تعیینی پناهنده پذیرفته است. نروژ کشور دوم در این لیست است. ۱۴۴ درصد بیش از سهم خودش پناهنده پذیرفته است. آلمان هم با ۱۱۸ درصد در رده‌ی سوم این کشورها قرار دارد.

۱۴- کشورهایی هم هستند که از میزان تعیین‌شده کمتر پناهنده پذیرفته‌اند. آمریکا، اسپانیا و فرانسه کمتر از ۱۰ درصد سهمیه‌های تعیین‌شده برای پذیرش پناهنده را محقق کرده‌اند. ژاپن، روسیه و کره‌ی جنوبی صفر درصد از سهم‌شان در پذیرش و کمک به پناهندگان را محقق کرده‌اند.

۱۵- آب سالم یکی از بزرگترین نیازهای پناهندگان در کمپ‌های آوارگان است. در اردوگاه کاکومای کنیا خانواده‌هایی که در روز به ۱۱۰ لیتر آب دسترسی داشتند ۱۱ مورد ابتلا به وبا داشتند در حالیکه این ابتلا در خانواده‌هایی که روزانه به ۳۷ لیتر آب دسترسی داشتند ۱۶۳ مورد بود.

منبع: ۱۵ Statistics on Refugees

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا