فرانسه، پروفایل مهاجرتی (تحولات روندهای مهاجرت در فرانسه و تغییرات سیاست‌ها)

گزارشی از وضعیت مهاجرت در فرانسه، روندهای مهاجرتی و تغییرات سیاست‌های مهاجرتی در این کشور.

فرانسه به عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی اروپا، مدت­‌هاست که کشوری مهاجرپذیر بوده است. ورود تازه‌واردان به ویژه از کشورهای کمتر توسعه یافته برای سال‌­های متمادی محور بحث سیاسی در آن بوده است. از اواخر قرن نوزدهم اثرات اقتصادی و اجتماعی مهاجرت بر فرانسه محل مناقشه بود. این بحث از دهه 1970 در بحبوحه رکود اقتصادی، افزایش بیکاری و رشد آهسته اما تدریجی راست افراطی تشدید شده است. در سال 2002 ژان ماری لوپن، نامزد راست افراطی، با تمرکز بر نگرانی‌های مربوط به مهاجرت، به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری رسید. در سال‌های 2017 و 2022، دختر و وارث سیاسی او، مارین لوپن، این موفقیت را تکرار کرد. او تنها با اختلاف 17 درصد از امانوئل ماکرون شکست خورد.

برای احزاب راست افراطی مانند اتحاد ملی لوپن، مهاجرت تهدیدی برای هویت و امنیت فرانسه است. در نظر آنان مهاجرت همچنین هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی هنگفتی دارد که دولت باید با بستن مرزهای خود به آن پاسخ دهد. مسائل مهاجرت و ادغام اغلب با مذهب درآمیخته شده است. به ویژه از نیمه دوم قرن بیستم، زمانی که بسیاری از مهاجران مسلمان از مستعمرات سابق فرانسه در شمال آفریقا وارد این کشور شدند. این پدیده را برخی به عنوان چالشی برای هویت ملی آشکارا سکولار فرانسه تفسیر کردند.

آمار مهاجرت در فرانسه

با این حال، نقش مرکزی مهاجرت در بحث‌های سیاسی فرانسه در مقایسه با واقعیت جمعیتی بزرگ‌تر است. این امر منجر به برداشت عمومی نادرست از اندازه و رشد جمعیت مهاجران شده است. بیش از 6.5 میلیون مهاجر تا سال 2018 در فرانسه اقامت داشته‌­اند که آخرین سالی است که اطلاعات سرشماری قطعی در دسترس است. این جمعیت حدود 10 درصد از کل جمعیت فرانسه را تشکیل می دهد. 37 درصد از این مهاجران شهروندان دارای تابعیت بودند.

در حالی که جمعیت متولدین خارج از کشور فرانسه در طی 20 سال گذشته حدود 36 درصد افزایش یافته است، نرخ رشد مهاجران کمتر از آلمان (که در آن جمعیت مهاجر 75 درصد در مدت مشابه افزایش یافته است) یا بریتانیا (که جمعیت مهاجر تقریباً دو برابر شده است) می‌­باشد. تخمین دقیقی از اندازه جمعیت مهاجران غیرمجاز در فرانسه وجود ندارد. شواهد به دست آمده از داده‌های کمک‌های پزشکی دولتی تخمین پایین‌تری را در حدود 315000 نشان می‌دهد.

سیاست‌های مهاجرتی در فرانسه

اصلاحات دولت فرانسه در سیاست مهاجرتی­اش تقریباً ثابت بوده است. از سال 1945 فرانسه به طور متوسط هر دو سال یک بار، علاوه بر دستورالعمل­‌ها، بخشنامه‌­ها و سایر اسناد تنظیمی، یک قانون رسمی در مورد مهاجرت به تصویب رسانده است. لوموند در سال 2019، 100 اصلاحیه را محاسبه کرد که از زمان جنگ جهانی دوم به اجرا درآمده که منجر به ایجاد هزارتویی از مقررات شده است که دسترسی مهاجران به حقوق و خدمات را پیچیده می‌­کند. با این حال این قوانین به آنچه که برخی به عنوان هدف خود مبنی بر توقف کلیه مهاجرت‌­ها، اخراج همه مهاجران غیرقانونی یا کاهش شدید مهاجرت‌های خانوادگی و بشردوستانه اعلام کرده‌­اند، دست نیافته ­اند. از طرفی دیگر ادغام نزدیک‌تر فرانسه با دیگر اعضای اتحادیه اروپا، امکان جابجایی آسان‌تر و ارتباط متقابل در سراسر این قاره را فراهم نموده است.

مقاله‌ی «تحولات روندهای مهاجرتی و تغییرات سیاست­های مهاجرتی فرانسه» متن ترجمه مقاله «France Reckons with Immigration Amid Reality of Rising Far Right» اثر Ekrame Boubtane است. این مقاله در 5 می 2022 در سایت موسسه سیاست­گذاری مهاجرت منتشر شده است.

متن کامل مقاله را از لینک زیر می‌توانید دانلود کنید:

به اشتراک بگذارید

یک نظر

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *