در آن کشورها مهاجران شهروند درجه دو نیستند!

قمر تکاوران | ۲۰ تیر ۱۳۹۷ | مهاجران در ایران | ۱ دیدگاه

خوبی‌هایمان به مهاجران افغانستانی دیده نمی‌شود

مهاجران شهروند درجه دو نیستند…

مهاجران و مجلس آلمان

۱. نوزدهمین دوره‌ی انتخابات مجلس آلمان (Bundestag) در سال ۲۰۱۷ برگزار شد و ۷۰۹ عضو این مجلس انتخاب شدند. یکی از نکات جالب توجه حضور افراد با پس زمینه‌ی مهاجرتی در اعضای این مجلس است. بر اساس تحقیقی که موسسه ی MEDIENDIENST انجام داده ۵۷ عضو از نمایندگان این مجلس پس زمینه‌ی‌ مهاجرتی‌ دارند؛ یعنی یا خودشان یا حداقل یکی از والدین‌شان از مهاجران به کشور آلمان بوده‌اند.

دکتر کارامبا دیابی یکی از این ۵۷ نماینده است؛ شیمیدان سیاه‌پوستی‌ که متولد کشور سنگال است و برای دومین بار توانست نماینده‌ی مردم آلمان در مجلس این کشور باشد.

مهاجران شهروند درجه دو نیستند

حضور افراد با پس زمینه‌ی مهاجرتی در مجلس آلمان نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش داشته است. ریشه‌ی یک سوم از این ۵۷ عضو مجلس آلمان به کشورهای حوزه ی اروپا برمی‌گردد و ریشه‌ی دو سوم‌شان به دیگر قاره‌های‌ جهان برمی‌گردد. تعداد اعضایی که اهل ترکیه هستند یا پدر و مادری ترک داشته‌اند در مجلس آلمان به ۱۴ نفر رسیده است.

تعداد این افراد در احزاب مختلف متفاوت است. ۱۸.۸ درصد از احزاب چپ آلمان از افرادی تشکیل شده‌اند که پس‌زمینه‌ی مهاجرتی دارند. این نسبت در جناح سبزهای آلمان به ۱۴.۹ درصد، در حزب سوسیال دموکرات به ۹.۸ درصد و در احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی به ۲.۹ درصد می‌رسد (منبع).

مهاجران و جام جهانی فوتبال

۲. مهاجران در جام جهانی نیز حضور پررنگ داشتند. تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۱۸ عملکرد درخشانی نداشت و در همان دور مقدماتی از جام جهانی حذف شد. اما این تیم در سال ۲۰۱۴ قهرمان جهان شد؛ تیمی که بدون حضور مهاجران به هیچ وجه نمی‌توانست قهرمان جهان در آن سال بشود. مسوت ازیل ریشه‌تی ترکیه‌ای داشت؛ سامی خدیرا پدری اهل تونس داشت؛ میروسلاو کلوزه‌ی گلزن و لوکاس پودولسکی در لهستان متولد شده بودند و جرومی بواتنگ سیاه‌پوست اهل کشور غنا بود. تیمی که از بهترین مهاجران آلمان تشکیل شده بود.

مهاجران شهروند درجه دو نیستند

منبع عکس: http://yon.ir/gYJqV

علی مطهری و حضور مهاجران در جام جهانی فوتبال

۳. چندی پیش علی مطهری در صفحه اینستاگرام خودش حضور بازیکنان ملیت‌های مختلف در تیم‌های ملی در جریان بازی‌های جام جهانی فوتبال را بی عدالتی دانست و خواستار حل این مشکل از سوی فیفا شد. او در یک کپشن کوتاه نوشت:

«در میان تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی فوتبال، تیم‌هایی را می‌بینیم که از بازیکنانی با ملیت دیگر استفاده می‌کنند به این بهانه که تابعیت آن کشور را دارند. این قضیه رقابت بین ملتها را مخدوش و ناعادلانه کرده است. مثلاً تیم فرانسه که در آن تعداد قابل توجهی از ملیت‌های آفریقایی در آن حضور دارند در واقع تیم ملی فرانسه نیست بلکه تیم فرانسه و مستعمرات آفریقایی سابق اوست.

این مطلب را با شدت کمتری می‌توان درباره تیمهای آلمان و بلژیک نیز صادق دانست. این که چند غول آفریقایی را در داخل تیم ملی خود قرار می‌دهند نشانه ضعف فوتبال آن کشور است. ضمنا این مطلب نشان می‌دهد که اگر کشورهای آفریقایی امکانات کشورهای اروپایی را داشتند قطعا قهرمان جام جهانی می‌شدند.

فیفا باید این نقص و بی‌عدالتی را برطرف کند به طوری که تیم ملی هر کشوری فقط از همان ملیت تشکیل شده باشد و حتی شامل بازیکنان دو رگه نیز نباشد.»

مهاجران شهروند درجه دو نیستند

مهاجران شهروند درجه دو نیستند

۴. اما چرا علی مطهری چنین نوشته؟ آیا ناآگاهی از سیاست‌های مهاجرتی دیگر کشورهای جهان باعث چنین اظهار نظری نشده است؟ علی مطهری نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی ایران است؛ اما آیا تا به حال در مورد مجلس سایر کشورها مطالعه‌ای داشته است؟ فوتبال همه‌گیر است. میلیون‌ها و شاید میلیاردها نفر به تماشای مسابقات جام جهانی می‌نشینند.

خیلی‌ها می‌بینند که تیم ملی بسیاری از کشورها چگونه از مهاجران بهره می‌گیرند. آلمان از مهاجرانش بهره مند می‌شود و قهرمان جهان می‌شود. فرانسه با مهاجرانش به مرحله‌ی نیمه‌نهایی جام‌جهانی ۲۰۱۸ صعود می‌کند. گل پیروزی‌بخش بلژیک را یک مهاجرزاده می‌زند و باعث می‌شود که این کشور نامش در جهان طنین‌انداز شود. اما آیا حضور مهاجران در این کشورها فقط معطوف به فوتبال است؟ آیا در این کشورها مهاجران از اولیه‌ترین حقوق شهروندی محرومند یا این که همچون هر انسان دیگری که ساکن آن کشور است از حقوقی برخوردارند؟ آلمانی که با مهاجرانش قهرمان جهان شد، در مجلسش هم از مهاجران بهره‌مند می‌شود. در آن کشورها مهاجران شهروند درجه دو نیستند. این نکته‌ای است که آقای علی مطهری و امثال او در نظر نمی‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه
  • ابراهیم گفت:

    واقعا شرم آور هستش این تحلیل های خنده دار آلمان نژادپرست ترین مردم دنیا رو داره فقط به دلیل از بین رفتن نهاد خانواده دچار کاهش جمعیت و پیری مفرط شده به همین دلیل به ناچار مهاجر قبول می کنه در ضمن همچنان با پناهنده ها به مانند تمام کشورهای جهان با تبعیض برخورد می کنه به مصاحبه های مهدوی کیا اشاره می کنم که این روز روشن هستش که چه خبر تو آلمان بوده ولی شما دوستان گرامی خیلی با مزه تشریف دارید مردم ایران از فقر و نداری ازدواج و زادآوری نمی کنند بعد حرف از پناهنده می زنید یک دوستی می گفت مگر آلمان فقیر نداره جوآبم این بود مگر آلمان کسی بخاطر فقر قبول می کنه که خود من برم توش زندگی کنم آقایون میگن مردم ایران نسل کشی بشوند تا پناهنده های افغان وارد ایران بشوند و اروپا رو از شر این پناهنده ها خلاص کنند راستی ایران انقدر بد هستش چرا آلمان هم به بدها اضافه میشه چون افغانیها رو داره اخراج می کنه

بازگشت به بالا