پانزده نکته در مورد پناهندگان در ایران

پیمان حقیقت‌طلب | ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ | مهاجران در ایران | ۰ دیدگاه

88 درصد از كودكان پناهنده در ايران حق تحصيل در مدارس ايران را دارا هستند

۱- اکثر پناهندگان حاضر در ایران افغانستانی و عراقی هستند؛ حمله شوروی به افغانستان، جنگ های داخلی، طالبان و حمله ی آمریکا به افغانستان عامل پناهندگی افغانستانی ها به ایران بوده است. مناقشه بر سر جزایر سه گانه در خلیج فارس در سال ۱۳۵۰، اخراج شیعیان عراقی در زمان جنگ ایران و عراق و انتفاضه ی شعبانیه هم از عوامل پناهندگی عراقی ها به ایران بود.

۲- در دهه ی هفتاد ایران از نظر تعداد پذیرش پناهنده رتبه ی اول جهان را داشت. در برخی سال های دهه هفتاد تعداد پناهندگان حاضر در ایران به ۵ میلیون نفر می رسید.

۳- در حال حاضر تعداد پناهندگان حاضر در ایران ۹۷۹،۴۰۰ نفر است. ایران با این تعداد پناهنده رتبه ۵ دنیا در زمینه ی پذیرش پناهنده را دارد.

۴- مدرک اقامتی اکثر پناهندگان در ایران کارت آمایش است. این کارت سالانه صادر می شود. افراد دارای کارت آمایش تحت حمایت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان قرار می گیرند.

۵- رانندگی با هرگونه وسیله ی نقلیه برای افراد دارای کارت آمایش ممنوع است. پلیس راهنمایی و رانندگی به هیچ پناهنده ی دارای کارت آمایشی گواهینامه ی رانندگی اعطا نمی کند.

۶- ۸۸ درصد از کودکان پناهنده در ایران به مدرسه می روند و مشغول تحصیل اند. در جهان فقط ۶۱ درصد کودکان پناهنده حق تحصیل در مدارس را پیدا می کنند.

۷- افراد دارای کارت آمایش حق خروج از کشور را ندارند. در صورت سفر آن ها به کشور خارجی (به جز عراق در ایام اربعین حسینی) کارت آمایش آن ها باطل می شود و دیگر پناهنده به حساب نمی آیند.

۸- شهر محل زندگی پناهندگان در کارت اقامتی آنان درج می شود. پناهندگان برای سفر به یک شهر دیگر باید از اداره ی امور اتباع بیگانه ی شهر محل زندگی خود برگه ی تردد بگیرند. در برگه ی تردد زمان مسافرت، مسیر، مقصد و زمان برگشت از مسافرت درج می شود. حتی اگر از مسیری به غیر از مسیر درج شده در برگه ی تردد رفت و آمد صورت بگیرد تخلف به حساب می آید.

۹- پناهندگان از سکونت در ۱۵ استان ایران منع شده اند.

۱۰- پناهندگان و افراد دارای کارت آمایش در ایران از پوشش های بیمه سلامت برخوردارند.

۱۱- برای تمدید کارت آمایش کلیه ی افراد ذکور بالای ۱۸ سال باید از وزارت کار مجوز اشتغال دریافت کنند. تمام پناهندگان ذکور در ایران مجوز اشتغال دارند.

۱۲- مجوز اشتغال فقط برای یک سری مشاغل تعریف شده ارائه می شود. به عنوان مثال کارآفرینی و مدیرعاملی یک شرکت در مجموعه مشاغل تعریف نشده است. نورمحمد محمدی کارآفرینی است که در مجوز اشتغالش عنوان شاگرد مکانیک درج شده است.

کارت آمایش

۱۳- فرزند متولد شده از یک پدر و مادر پناهنده در ایران باز هم پناهنده به حساب می آید. مواردی وجود دارد که بعد از ۳ نسل هنوز فرد پناهنده به حساب می آید. پدربزرگش ۴۰ سال پیش به ایران پناهنده شده، پدرش در ایران به دنیا آمده و پناهنده شده و او هم در ایران به دنیا آمده و باز هم پناهنده به حساب می آید.

۱۴- حدود ۲۷۰۰۰ نفر از پناهندگان افغانستانی و عراقی هنوز در اردوگاه زندگی می کنند. اردوگاه های پناهندگی در ایران مهمانشهر نامیده می شوند.

۱۵- ارائه ی خدمات الکترونیک بانکی برای افراد دارای کارت آمایش ممنوع است. این پناهندگان حق داشتن کارت بانکی, استفاده از خدمات عابربانک, خرید از دستگاه های پوز و استفاده از اینترنت بانک را ندارند. آن ها تنها حق دارند در بانک ها حساب سپرده باز کنند و برای برداشت حساب باید شخصا و فیزیکی به شعب بانک مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا