سوئیس و مهاجرانش در جام جهانی ۲۰۱۸

پیمان حقیقت‌طلب | ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ | مهاجران در جهان | ۰ دیدگاه

اگر سوئيس از مهاجران حاضر در كشورش در تيم ملي فوتبالش استفاده نمي كرد...

جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۸ از یک منظر رکورددار تمام ادوار جام جهانی است: حضور مهاجران در تیم های ملی کشورها.
در اولین دوره ی جام جهانی فقط ۳.۸ درصد از بازیکنان حاضر در جام جهانی از جمعیت مهاجران بودند. این نسبت در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به بالاترین حد خود در تاریخ رسیده است: ۱۳.۲ درصد از بازیکنان حاضر در جام جهانی از جمعیت مهاجران حاضر در کشورها هستند.

درصد مهاجران از تیم های حاضر در ادوار جام جهانی فوتبال

یکی از تیم های حاضر در جام جهانی سوئیس است. سوئیس در گروه پنجم با تیم های برزیل, کاستاریکا و صربستان همگروه است. سوئیس از منظر حضور مهاجران در تیم ملی یکی از شاخص ترین تیم های حاضر در جام بیست و یکم است: از بین ۲۳ بازیکنی که برای تیم ملی سوئیس در روسیه حاضر شده اند ۱۵بازیکن یا مهاجرند یا از پدر و مادری مهاجر به دنیا آمده اند. آشنایی مختصر با این بازیکنان خالی از لطف نیست:

فرانسوآ موبانج

فرانسوآ موبانج: متولد کامرون است و در ۸ سالگی به سوئیس مهاجرت کرد. فرانسوآ موبانج به عنوان مدافع برای تیم خود بازی می‌کند و از پای چپ خود به خوبی بهره می‌گیرد. این بازیکن در حال حاضر با شماره ۲۹ برای تیم فوتبال تولوز و همچنین تیم ملی کشور خود یعنی سوئیس بازی می‌کند. آخرین بازی فرانسوآ موبانج برای تیم فوتبال سوئیس مقابل تیم ژاپن می‌باشد. این بازی با نتیجه سوئیس (۲ – ۰) ژاپن به پایان رسید. فرانسوآ موبانج در این مسابقه ۱۷ دقیقه بازی کرد و ۱ پاس گل داد.

گرانیت ژاکا

گرانیت ژاکا: پدر او سال ها در زندان های یوگسلاوی سابق زندانی بود. او و برادرش به سوئیس پناهنده شده بودند و هر دو استعداد شگرفی در فوتبال داشتند. وقتی به سن قانونی رسیدند برادرش به کشور پدری بازگشت و برای تیم ملی آلبانی بازی کرد. اما او ترجیح داد به تیم ملی کشوری بپیوندد که در آن بزرگ شده بود: سوئیس. او در تیم باشگاهی آرسنال بازی می کند و تا به حال ۱۴ بازی ملی برای سوئیس داشته است.

مانوئل آکانی

مانوئل آکانی: مادر مانوئل سوئیسی و پدر نیجریایی بودند و او ۲۲ سال پیش در سوئیس متولد شد. ۱۸۷ سانتی متر قد او است و به عنوان مدافع در تیم ملی کشور سوئیس بازی می کند. تیم باشگاهی او دورتموند است و تا به حال ۷ بازی ملی برای سوئیس انجام داده است.

یوهان ژورو

یوهان ژورو: او هم فرزند یک مادر سوئیسی است. مادرش با مردی اهل کشور آفریقایی آیوریا ازدواج کرد و فرزند حاصل از ازدواج آن ها حالا بازیکن تیم ملی کشور سوئیس است. او ۳۱ ساله است, در تیم باشگاهی آنتالیا اسپور بازی می کند و یک مدافع راست پا است. تا به حال ۹ بار با پیراهن تیم ملی سوئیس بازی کرده است.

والون بهرامی

والون بهرامی: والون وقتی ۵ سالش بود به همراه خانواده اش از کوزوو به جنوب کشور سوئیس پناهنده شد. ابتدا از سوئیس اخراج شدند اما با کش و قوس های فراوان توانستند دوباره به سوئیس مهاجرت کنند. او فوتبال را در ۱۳ سالگی شروع کرد و حالا چهارمین جام جهانی است که دارد با تیم ملی سوئیس تجربه می کند.

بلریم ژمایلی

بلریم ژمایلی: او از پدر و مادری مهاجر در سوئیس به دنیا آمد. پدر و مادرش مقدونیه ای بودند. جام جهانی ۲۰۰۶ اولین جامی بود که با تیم ملی سوئیس آن را تجربه کرد.

گلسون فرناندز

گلسون فرناندز: او متولد کشور آفریقایی کیپ ورد است و وقتی ۵ سالش بود به همراه خانواده به سوئیس مهاجرت کردند. هنوز هم کیپ ورد را سرزمین خودش می داند. هنوز هم وقتی اوقات فراغت پیدا می کند به کیپ ورد مسافرت می کند. اما او سپاسگزار سوئیس است و برای تیم ملی این کشور بازی می کند. در جام جهانی ۲۰۱۰ برای سوئیس گل هم زد. او از معدود بازیکنان سوئیس است که در چهار لیگ معتبر اروپایی بازی کرده است (در انگلیس با تیم منچسترسیتی, در ایتالیا با تیم اودینزه، در فرانسه با تیم رن و در آلمان با تیم فرایبورگ).

دنیس زکریا

دنیس زکریا: از پدر و مادری اهل سودان در سوئیس متولد شد. ۲۱ سال دارد و بازیکن تیم مونشن گلادباخ است. کارشناسان فوتبال آینده ی او را بسیار درخشان می دانند. در اولین حضورهای خودش در بوندس لیگا در یک برنامه ی تلویزیونی حاضر شد. در آن برنامه لوتار ماتئوس به عنوان کارشناس از بازی او تمجید کرد. ولی او کاملا خونسرد بود. وقتی مجری از او پرسید که می دانی لوتار ماتئوس کی است؟ او جواب داد: راستش نه. او را نمی شناسم!
او تا به حال ۸ بازی ملی برای سوئیس انجام داده است.

بریل امبولو

بریل امبولو: گران ترین بازیکن تیم ملی سوئیس یک مهاجر است: او متولد کشور کامرون است و در کودکی به سوئیس مهاجرت کرده است. ۲۱ ساله است و تیم فوتبال شالکه ی آلمان برای خرید او ۲۲.۵ میلیون یورو به تیم سوئیسی بازل پرداخت کرد. دوست صمیمی او راجر فدرر تنیس باز مشهور سوئیسی است. راجر فدرر برای دیدن بازی های او همیشه در ورزشگاه بازل حاضر می شد. وقتی بریل مصدوم شد راجر فدرر همیشه او را دعوت می کرد تا به تماشای بازی های تنیس او بنشیند.

ریکاردو رودریگز

ریکاردو رودریگز: او متولد کشور سوئیس از پدر و مادری اسپانیایی شیلیایی است. ۲۵ سالش است و یک مدافع چپ پا. تیم باشگاهی اش آث میلان است و تا به حال ۱۲ بازی ملی برای کشور سوئیس انجام داده است.

ماریو گاورانوویچ

ماریو گاورانوویچ: او فرزند یک پدر و مادر کرواسیایی است. ۲۸ سال سن دارد و تیم باشگاهی او یک تیم متعلق به کشور پدر و مادرش است: دینامو زاگرب. اما به عنوان کسی که در سوئیس بزرگ شده ترجیح داده تا با ملیت سوئیسی اش و برای تیم ملی سوئیس بازی کند. نکته ی جالب این است که اولین بازی ملی او برای کشور سوئیس در سال ۲۰۱۲ در مقابل تیم ملی کشور مادری اش بود: کرواسی. او در این بازی ۲ گل برای سوئیس زد و باعث شد تا سوئیس کرواسی را شکست بدهد. او تجربه ی جام جهانی ۲۰۱۴ را دارد و حالا انگیزه ی بالایی دارد تا در این جام نیز به عنوان مهاجم برای سوئیس هنرنمایی کند.

هریس سفروویچ

هریس سفروویچ: پدر و مادر بوسنیایی او در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ به سوئیس پناهنده شدند و او در سال ۱۹۹۲ در سوئیس به دنیا آمد. او از سال ۲۰۰۷ مشغول بازی در تیم ملی کشور سوئیس است. مهاجم جویایی نامی که در جام جهانی ۲۰۱۸ به دنبال افتخارآفرینی برای کشوری است که در آن به دنیا آمده.

جردان شقیری

جردان شقیری: او از پدر و مادری بوسنیایی در یوگسلاوی سابق به دنیا آمد و در کودکی به همراه خانواده اش به سوئیس مهاجرت کردند. او مشهور به «مسی آلپ» است. این مهاجم کوتاه قامت تیم ملی سوئیس در تیم باشگاهی استوک سیتی بازی می کند.

یوسیپ درمیچ: او از پدر و مادری کرواسیایی در سوئیس متولد شد. ۲۵ ساله است و مهاجم تیم ملی سوئیس. تا ۱۶ سالگی تبعه ی کشور پدر و مادری اش بود. در ۱۶ سالگی برای تابعیت سوئیس اقدام کرد. شورای تایید تابعیت سوئیس او را ۲ بار رد کردند. چرا که اطلاعاتش در مورد شهر محل تولدش کم بود. او بدون تابعیت سوئیسی در تیم زیر ۱۷ ساله های سوئیس بازی کرد و به همین خاطر تا چند سال از بازی در سطح ملی محروم شد. اما سرانجام توانست تابعیت سوئیس را کسب کند و برای تیم ملی این کشور بازی کند.

ایوان فوگو

ایوان فوگو: ایوان فوگو متولد کشور کامرون است و با ۲۴ سال سن در تیم ملی کشوری بازی می کند که در کودکی به همراه خانواده به آن مهاجرت کرده بود: سوئیس. قد او ۱۸۶ سانتی‌متر می‌باشد. ایوان فوگو به عنوان دروازه‌بان برای تیم خود بازی می‌کند و عضو تیم باشگاهی لایپزیگ است. آخرین بازی ایوان فوگو برای تیم فوتبال سوئیس مقابل تیم ژاپن می‌باشد. این بازی با نتیجه سوئیس (۲ – ۰) ژاپن به پایان رسید.

شرح عکس ابتدای متن: اگر کشور سوئیس از مهاجرانش استفاده نمی کرد به این شکل در می آمد. سوئیس بدون مهاجرانش تیم نمی شد… (منبع: روزنامه گاردین)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا