زیست مهاجران غیرقانونی در ایران (بررسی چالش‌ها و ارائه راهکار)

مرضیه سعادتی | ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | اخبار و اطلاعیه | ۰ دیدگاه

مهاجران غیرمجاز

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با توجه به اهمیت موضوع حضور مهاجران غیرمجاز در کشور و تبعات اقتصادی و امنیتی این موضوع با همکاری انجمن دیاران که از سال ۱۳۹۶ به صورت تخصصی در حوزه سیاستگذاری مهاجرت با تکیه بر مسائل مهاجران ایران در حال فعالیت است، گزارشی را تحت عنوان «زیست مهاجران غیرقانونی در ایران، بررسی چالش‌ها و ارائه راهکار» در سال جاری تهیه کرده و در دست انتشار دارد.

این گزارش که به قلم پیمان حقیقت‌طلب و امیرحسین چیت‌ساززاده تهیه شده است ابتدا شرحی از تفاوت پناهنده، مهاجر قانونی و غیرقانونی بر اساس معیارهای بین‌المللی ارائه شده و نگاهی به آمارها، روندها و اظهار نظرات سیاست‌گذاران در مورد مهاجران غیرمجاز در سال‌های اخیر شده است.

در ادامه نویسندگان تلاش کرده‌اند تا دلایلی را برای چرایی ورود غیرمجاز اتباع خارجی به کشور ارائه دهند و به طور مشخص یکی از دلایل عمده این موضوع یعنی قوانین موجود به‌کارگیری نیروی کار خارجی در کشور با جزییات بررسی شده است.

گام بعدی این گزارش ارائه تصویری از پدیده قاچاق مهاجر تحت عنوان «افغانی‌کشی» در استان‌های شرقی کشور و حضور این مهاجران غیرمجاز در بازار کار ایران است. با توجه به دغدغه پررنگ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جهت ساماندهی این موضوع، نهایتا مروری بر ۵ طرح و لایحه‌ای که در ۸ سال گذشته در جهت ساماندهی این موضوع در مجلس ارایه شده انجام گرفته است.

بررسی حقوقی، اقتصادی و اجتماعی موضوع در قسمت‌های فوق‌الذکر، رهنمون نویسندگان در بخش نهم گزارش برای ارایه پیشنهاد سیاستی روشنی شده است که با روشن کردن تغییرات لازم قانونی و تکالیف هر یک از دستگاه‌ها می‌تواند زمینه را برای یک تغییر سیاستی عمده و حل یک مساله پیچیده امنیتی و اجتماعی- اقتصادی را برای کشور فراهم آورد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا