برزخ بی‌هویتی در سرزمین مادری

دیاران | ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ | پژوهش‌های انجمن دیاران | ۰ دیدگاه

فرزندان مادرایرانی

فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با اتباع غیر ایرانی ( فرزندان مادرایرانی )؛

مشکلات مسائل و راهکارها

مهاجرت یکی از شاخصه‌های کلیدی جهان به هم پیوسته‌ی امروز است. امروزه جمعیت کسانی که در کشوری به غیر از کشور محل تولد خودشان در حال زندگی‌اند، بالغ بر۲۵۸ میلیون نفر است. چیزی بیشتر از جمعیت۲۲۲ میلیون نفری در سال ۲۰۱۰ و ۱۷۳ میلیونی در سال ۲۰۰۰.

از این تعداد، حدود ۹۰درصد به صورت اختیاری مهاجرت کرده‌اند و فقط ۱۰ درصد از مهاجران جهان به اجبار ترک خانه و کاشانه کرده‌اند.

یکی از اتفاقاتی که با حضور اولین موج مهاجران در کشور ایران بسیار متواتر به وقوع پیوست و ادامه پیدا کرد ازدواج زنان ایرانی با مردان افغانستانی و عراقی بود. این ازدواج‌ها به خصوص در مناطق حاشیه‌ی شهرهای مختلف بسیار رواج پیدا کرد.

در این گزارش، ابتدا به بررسی وضعیت آماری مهاجران حاضر در کشور ایران و نتایج سرشماری خانواده‌های تشکیل شده از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی در کشور ایران پرداخته شده‌است. سپس برای ورود به بحث قوانین و مقررات مربوط به ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی و تابعیت فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها ( فرزندان مادرایرانی ) واژگان تخصصی ذکر شده‌اند. تا ادبیات ارائه شده در نوشتار یکپارچه شود.

سپس برخی از مشکلات و مسائل حاصل از این ازدواج‌ها اشاره شده است. در ادامه، قوانین و مقررات مربوط به این ازدواج‌ها و فرآیندهای اعطای تابعیت به فرزندان حاصله (  فرزندان مادرایرانی ) طی دوره‌‌های زمانی ۴۰ سال اخیر تشریح شده‌اند.

در فصل راهکارها، ابتدا تجربیات سایر کشورها و سپس راه حل‌هایی برای بهبود فرآیندهای موجود ارائه می‌شود. در نهایت فصل مجزایی به تشریح استدلال‌های منتقدان اصلاحات در این حوزه، اختصاص داده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا