بررسی ویژگی‌ها و وضع فعالیت اتباع خارجی در کشور

دیاران | ۸ تیر ۱۳۹۹ | آمار و داده‌ها | ۰ دیدگاه

بررسی ویژگی‌ها و وضع فعالیت اتباع خارجی در کشور

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود و بهره‌مندی از منابع سرشار طبیعی، که می‌تواند فراهم‌کننده موقعیت‌های شغلی بسیار باشد و همچنین به دلیل وقوع جنگ و یا ناامنی در دهه‌های اخیر در کشورهای هم‌جوار مانند افغانستان، عراق، پاکستان و … و جاری شدن قوانین بین‌المللی در خصوص پناهندگان، برای پذیرش مهاجران مستعدتر گردیده و همین امر سبب شده تعداد زیادی افغانستانی و … از مرزهای مختلف وارد ایران شوند. از طرفی انفجار جمعیت کشور ایران در دهه ۶۰ و افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی طی سال‌های اخیر، نیروی کار عظیم پیش‌بینی‌نشده و بدون برنامه‌ریزی را به بازار کار کشور تحمیل نمود و سبب شد یک ارتباط نابرابری میان جویندگان کار و فرصت‌های شغلی موجود در کشور بوجود آید .

در این میان حضور اتباع خارجی ،در کشور می‌تواند تعداد جویندگان کار را افزایش داده و سبب سلب فرصت‌های شغلی از جویندگان کار ایرانی گردد . از سوی دیگر نباید این موضوع را نادیده گرفت که اغلب جویندگان کار ایرانی (حتی فاقد تحصیلات دانشگاهی و بدون مهارت) حاضر به انجام فعالیت‌هایی که توسط نیروی کار خارجی صورت می‌پذیرد، نمی‌شوند. از این رو می‌توان گفت، نفس به کارگیری نیروی کار خارجی در کشورهای مختلف، امری طبیعی است، چنانچه در شرایط متعادل و منطقی، ورود و خروج نیروی کار به کشورها آن‌قدر هم ناخوشایند نبوده و بستگی به سیاستگذاری هر کشور در این خصوص دارد؛ به طوری که به صورت دوسویه هم می‌توان از حضور اتباع خارجی در راستای بهره‌مندی از تخصص و مهارت نیروهای تحصیل‌کرده سود برده و متعاقب آن به توسعه و رونق اقتصادی کشور یاری رساند و یا در فرصت‌های برابر امکان به کارگماری نیروهای داخلی را از بین برد . ،

گزارش بررسی ویژگی‌ها و وضع فعالیت اتباع خارجی در کشور بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ مجموعه‌ای است که به صورت تفصیلی و بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، مرکز آمار ایران به بررسی و ارائه ویژگی‌های اتباع خارجی در کشور از جمله آمارهای جمعیتی و به ویژه وضعیت اشتغال و بیکاری آن‌ها و محاسبه شاخص‌هایی نظیر نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ اشتغال، نرخ بیکاری اتباع خارجی در سطح ملی و استانی می‌پردازد.

این گزارش را از لینک زیر می‌توانید دانلود کنید:

دانلود گزارش بررسی ویژگی‌ها و وضع فعالیت اتباع خارجی در کشور

این گزارش پیشتر در سامانه اطلاع‌رسانی آماری وزارت رفاه، کار و تعاون اجتماعی منتشر شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا