آیین نامه مربوط به تعیین مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی در مرزهای کشور

دیاران | ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ | قوانین تابعیت و اقامت در ایران | ۰ دیدگاه

مجموعه قوانین مرتبط با مهاجران و اتباع خارجی در ایران

وزرای عضو شورای هماهنگی اجرایی اتباع بیگانه در جلسه مورخ ۳/۷/۱۳۸۰ با رعایت تصویب نامه شماره ۵۸۸۵۸/ت۲۳۵۳۸هـ مورخ ۲۲/۱۲/۱۳۷۹ آیین نامه مربوط به تعیین مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی در مرزهای کشور را به شرح زیر تصویب نمودند:

آیین نامه مربوط به تعیین مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی در مرزهای کشور

مصوب ۱۳۸۰,۰۷,۰۳با اصلاحات و الحاقات بعدی

ماده ۱ ـ اسکان و تردد اتباع خارجی در کلیه مناطق مرزی زیر ممنوع است:

الف ‌ـ‌ کلیه شهرستانهای مرزی استان‌های خراسان رضوی و جنوبی و شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان همجوار با کشور افغانستان و کلیه بخشهای مرزی استان سیستان و بلوچستان همجوار با کشور پاکستان.

ب ـ کلیه شهرستانهای مرزی استانهای آذربایجان غربی و کرمانشاه هم جوار با کشور عراق.

ج ـ بخش مرکزی شهرستان سقز و شهرستانهای بانه و مریوان در استان کردستان.

د ـ بخش چوار و شهرستانهای مهران و دهلران در استان ایلام.

ماده ۲ ـ تردد اتباع خارجی مرتبط با ستاد کل نیرویهای مسلح و وزارت اطلاعات با برگ تردد ویژه در محورها و مناطق معین از ممنوعیت فوق مستثنا می باشد.

ماده ۳ ـ عبور با برگ تردد خروج از کشور در محورهای زیر بلامانع است:

الف ـ محور سنندج به مریوان و با شماق (استان کردستان).

ب ـ محور ارومیه به پیرانشهر، حاج عمران و سردشت (استان آذربایجان غربی).

ج ـ محور فریمان ـ تایباد ـ دوغارون (استان خراسان).

د ـ محور زاهدان ـ زابل ـ میلک (استان سیستان و بلوچستان).

ماده ۴– تردد و اسکان گردشگران، سرمایه گذاران، تجار و رانندگان خدمات عبور کالا از کشور (ترانزیت) دارای گذرنامه و روادید معتبر و مجوزهای مربوط، از ممنوعیت موضوع این آیین نامه مستثنا می باشد.

ماده ۵ ـ با تشخیص وزارت کشور اسکان اتباع بیگانه در اردوگاههای ویژه اتباع خارجی مستقر در مناطق ممنوع شده موضوع ماده (۱) این تصویب نامه بلامانع است.

ماده ۶ ـ اسکان اتباع بیگانه ساکن در ایران که با زبان ایرانی ازدواج نموده اند ثبت ازداوج آنها به تایید کمیته موضوع ماده (۱) آیین نامه تعیین تکلیف ازداوج زنان ایرانی با اتباع خارجی ساکن ایران (تصویب نامه شماره ۴۹۰۷ ـ ۷۹/م/ت۲۲۰۴۴هـ مورخ ۵/۶/۱۳۷۹ رسیده است، در مناطق ممنوعه ماده (۱) این تصویب نامه بلامانع می باشد.

ماده ۷ ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است به استثنای مواد مندرج در مواد (۲)، (۳)، (۴)، (۵)، (۶) این آیین نامه با اسکان و تردد اتباع خارجی در مناطق ممنوعه تعیین شده در ماده (۱) برابر قانون ورود و اقامت اتباع خارجه در ایران ـ مصوب ۱۳۱۰ ـ عمل نموده و آنان را از کشور اخراج نماید.

ماده ۸ ـ وزارت امور خارجه در صورت لزوم مراتب ممنوع بودن تردد و اسکان اتباع خارجی را در مناطق ممنوعه تعیین شده در ماده (۱) این تصویب نامه (به استثنای ماده «۴» به روش مناسب به دارندگان گذرنامه و رویداد معتبر اعلام نماید. (این ماده حذف شده است.)

ماده ۹ ـ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است در اجرای ماده (۷) تصویب نامه شماره ۵۸۸۵۸/ت۲۳۵۳۸هـ مورخ ۲۲/۱۲/۱۳۷۹ هیأت وزیران اعتبارات لازم را برای اجرای این تصویب نامه تأمین نماید.

این تصویب نامه در تاریخ ۹/۱۰/۱۳۸۰ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا