فهرست کتاب های با موضوع مهاجرت

پیمان حقیقت‌طلب | ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | مهاجران در ایران | ۵ دیدگاه

فهرست کتاب های با موضوع مهاجرت یکی از اولیه‌ترین کارها در زمینه‌ی افزایش آگاهی از این پدیده‌ی جهانی است. مهاجرت از آن واژه‌های پرتکرار زندگی روزمره‌ی ما شده است. از آن واژه‌ها که در انتهای گپ و گفت های روزمره‌مان مدام تکرارش می‌کنیم و شب‌ها موقع شنیدن اخبار روز جهان همیشه چند تصویر از آن می‌بینیم. 

اما حقیقت این است که اکثر ما به جز اخبار و شنیده‌های درگوشی و مشاهده‌های محدود و شخصی‌مان از دوستان و آشنایان چیز زیادی در مورد مهاجرت نخوانده‌ایم. تصویر بزرگی که همه‌ی جنبه‌های آن را برایمان نمایش دهد ساخته نشده است. مهاجرت از واژه‌های پربسامد زندگی همه‌ی ما در ایران شده است (چه رفتگان از ایران و چه مهاجرانی که در ایران‌اند) اما هنوز در لیست رشته‌های دانشگاهی ما رشته‌ای به نام مهاجرت وجود ندارد؛ رشته‌ای که مطمئناً ترکیبی خواهد بود از جامعه شناسی و ادبیات و حقوق و انسان شناسی و اقتصاد و تاریخ و دین!

از طرف دیگر هم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نزدیک است و گروه‌های مختلف دارند لیست‌های موضوعی خوبی برای عشاق کتاب می‌نویسند. بچه‌های دیاران جای یک لیست کتاب را در این بین خالی دیدند: فهرست کتاب های با موضوع مهاجرت. نشستند و از کتاب‌های موجود در زبان فارسی لیستی تهیه کردند که در ادامه تقدیم شما می‌شود.

کتاب‌های مهاجرتی را به دو دسته‌ی کلی تقسیم کردیم: داستان‌های مهاجرت و پژوهش‌های مهاجرت. همان دسته بندی کلی زبان ادبی و زبان علمی… این شما و این هم لیست کتاب مهاجرتی انجمن دیاران:

داستان های مهاجرت

فهرست کتاب‌های با موضوع مهاجرت و مهاجران در ایران

– سیب های کابل شیرین است (زندگی کودکان افغانی در ایران)/ بهرام رحیمی و سمیه کریمی/ نشر افکار

کتاب «سیب های کابل شیرین است» روایت تلخ و شیرین کودکان مهاجر افغانستانی و ایرانی است. زندگی کودکان معصوم و بی‌گناهی است که دست سرنوشت، آنها را از خانه و وطن‌شان جدا کرده است. آنها مجبور شدند  به خاطر جنگ افغانستان و مسائل جانبی، آنجا را ترک کنند و به عنوان مهاجر به ایران بیایند و زندگی تازه‌ای را آغاز کنند و به نوعی دارای دو وطن ایران و افغانستان شدند.

تو به اصفهان بازخواهی گشت/ نوشته ی مصطفی انصافی/ نشر چشمه

در اسفند ۱۳۲۱ و در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم، حدود ۱۱۵ هزار لهستانی، که دو سال در اسارت نیروهای شوروی در سیبری بودند، در چند مرحله از بندر انزلی و مشهد وارد ایران می‌شوند تا به نیروهای نظامی در جبهه‌های جنگ علیه متفقین بپیوندند. بخشی از این لهستانی‌ها، عمدتا زنان و کودکان، در ایران ماندگار شدند و زندگی جدیدی را آغاز کردند. این ماجرا زندگی چند نسل از لهستانی‌ها و ایرانیانی را که با آن‌ها در ارتباط بودند تحت‌الشعاع قرار داد. رمان «تو به اصفهان بازخواهی گشت» رمانی پرکشش در مورد چند نسل از این مهاجران لهستانی است.

– فقط با یک گره/ نوشته ی محمد میلانی/ انتشارات بوتیمار

داستان این رمان درباره پسربچه ای افغانستانی به نام اسماعیل است که در یک خانواده مذهبی بزرگ شده و برای تحقق رویای زندگی بهتر، به تهران مهاجرت می کند. سختی ها و دردهایی که مردم درددیده افغان برای مهاجرت به ایران و تهران بر خود هموار می کنند، از جمله مسائلی است که در این رمان به تصویر کشیده می شود.

افغانی کِشی/ نوشته ی محمدرضا ذوالعلی/ نشر پیدایش

یک رمان جاده ای فوق العاده…
زمستان است. فیروزه و مادرش باید به زاهدان و بعد افغانستان بروند. رسول قبول می‌کند ‏که آن‌ها را دربست از ‏کرمان برساند به زاهدان. سوار ماشین رسول می‌شوند و رمان شروع می‌شود.‏..‏ رسول است و یک جاده‌ی کویری طولانی پر از خطر. مسافرانش معمولی نیستند: یک دختر زیباروی افغان است و ‏مادر ‏پشتونش.‏..
«افغانی‌کِشی» تلاشی است برای درک زندگی، رنج و عشق افغان‌های نسل دوم و سوم که ‏جز ایران جایی را ندیده‌اند. کسانی که اینجا را وطن خود می‌دانند در حالی که از کوچک‌ترین حقوق شهروندی هم ‏محروم‌اند.

– تویی که سرزمینت اینجا نیست/ محمدآصف سلطان زاده/ انتشارات آگه

‏«تویی که سرزمین ات اینجا نیست» حکایت حضور خیلی از مهاجران در ایران است. داستانی که «محمدآصف ‏سلطان‌زاده» آن را در سال ۱۳۸۷ در مجموعه‌ای به همین نام منتشر کرد. ۷ داستان از ۸ داستان این کتاب در افغانستان ‏اتفاق می‌افتند: قصه‌هایی از روزگار جنگ داخلی افغانستان. تنها داستان این مجموعه که در ایران اتفاق می‌افتد داستان اول این مجموعه است که حکایت تلخی است از پناهنده شدن یک مرد کاری و بااخلاق افغانستانی به کشور ایران…

مهاجران ایرانی در خارج از ایران

– خواستم بگویم خون را ببین/ نوشته رویا شکیبایی/ انتشارات زاوش (چشمه)

در این رمان وضعیت زندگی زنان افغان که در شرایط دشوار زندگی در این کشور به تحصیل و کار می‌پردازند،‌ به گونه‌ای توصیف شده است.

– دیدار در کوآلالامپور/ نوشته ی ناصر قلمکاری/ نشر چشمه

«دیدار در کوالالامپور» قصه‌ی مهاجران است. آن‌ها که در جست‌وجوی بهشت خیالی‌شان دست به هر کاری ‏می‌زنند و چنگ به هر ریسمانی و سرانجام یکی هویتش را می‌بازد‌، دیگری عشق بزرگ زندگی‌‌اش و یکی هم جانش را. یکی ‏هم راه میان‏بُر پرپیچ‌وخم را به‌‏سلامت طی می‌کند و موفق می‌شود. ‏دیدار در کوالالامپور قصه‌ی مهاجرت غیرقانونی غزل و بهداد برای پناهندگی به استرالیا است. مهاجرت نافرجامی که ‏قصه‌ی مشترک خیلی از مهاجران در سراسر جهان است.

– سرزمین نوچ/ کیوان ارزاقی/ نشر افق

وقتی آرش و صنم ایران را ترک می کردند، نمی دانستند مهاجرت به آمریکا با اتفاق های غیر منتظره، شادی ها و تلخ کامی های بزرگ همراه است. کیون ارزاقی در سرزمین نوچ بخشی از زندگی ایرانیان ساکن آمریکا را به شکلی واقعی و زنده ترسیم کرده است.

– سرزمین نامادری: پیشنهاداتی در باب مهاجرت/ نوشته ی هومن زندی زاده/ نشر آواژ

هومن زندی‌زاده را بیشتر به عنوان نمایشنامه‌نویس و پژوهشگر تئاتر می‌شناسیم. او چندین دوره نامزد و برگزیده جایزه نمایشنامه‌نویسی اکبر رادی بوده است. وی در سال ۱۳۹۲ برای تحصیل در مقطع دکترای رشته درام عازم استرالیا شد و آن‌جا بود که مساله مهاجرت را برای اولین‌بار وارد آثار پژوهشی و خلاقه خویش کرد. یکی از این آثار، کتاب «سرزمین نامادری: پیشنهاداتی در باب مهاجرت» است که توسط نشر آواژ به چاپ رسیده است.

– ورق پاره های مهاجرت:حکایت های شنیدنی ازیک مهاجر/ فریبا کاظمی/ انتشارات ورجاوند

اگر شما مهاجر باشید ، احتمالا رد چیزهایی که با گوشت و پوست خودتان تجربه کرده اید را در این حکایت ها می یابید و اگر مهاجر نباشید ، انگار ظرافت های نادیدنی مهاجرت را با ذره بینی می بینید و حس می کنید…

– شالی به درازای ابریشم/ نوشته ی مهستی شاهرخی/ انتشارات ورجاوند

داستانی در مورد تجربه ی مهاجرت یک زن ایرانی به انگلستان…

داستان های مهاجرت (ترجمه)

– مهاجران/ هوارد فاست/ ترجمه ی باجلان فرخی/ انتشارات اساطیر

یکی از رمان های کلاسیک با موضوع مهاجرت: مهاجران از نقشی که اجرا می کردند آگاهی ژرفی نداشتند. نه رویای تاریخ را می دیدند و نه خود را بخشی از تاریخ می دانستند. آنان پاره‌ای از اسطوره‌ای بودند که بدان می‌پیوستند و با این همه از دیاری که بدان‌جا می‌رفتنداندکی می‌دانستند..

– خوشه های خشم/ نوشته ی جان اشتاین بک/ ترجمه ی شاهرخ مسکوب و عبدالرحیم احمدی/ انتشارات امیرکبیر

رمانی در مورد مهاجرت یک خانواده ی تنگدست آمریکایی به امید زندگی بهتر از ایالت اوکلاهاما به کالیفرنیا پس از بحران اقتصادی بزرگ امریکا. کمپ ویدپچ که در این رمان از آن اسم برده می شود هنوز هم کمپ کارگران مهاجر است.

-مرثیه ای برای آرژانتین/ پاتریسیو برون/ بهمن یغمایی/ نشر نگاه

«مرثیه‌ای برای آرژانتین» داستان تلخ مهاجرت و تبعید است. ماجرتی دلخراش دیکتاتوری‌‌های نظامی در آمریکای لاتین است. مادر و دختری به اجبار از زادگاه خود در آرژانتین کنده و پای به فرانسه می‌نهد. پدر زندانی‌است. ماجرا در خلال نامه‌نگاری‌های دختر با پدر می‌گذرد. در روند ماجرا، کنار آمدن با محیط تازه، تحول و دگرگونی جسمی دختر و سختی‌های خو گرفته با زندگی جدید مارا با بی منطقی ستم،محدودیت سیاسی و گرفتاری‌های روزمرۀ زندگی مهاجران بیشتر آشنا می‌کند. نویسنده با داستانی از زبان یک دختر نوجوان تصویری جذاب و البته دردناکک از تاثیر سیاست بر زندگی آدم‌های معمولی تصویر می‌کند.

– داستان هایی به زبان نامادری- مجموعه داستانی از نویسندگان مشهوری که مهاجر بودند/ ترجمه ی اسدالله امرایی/ انتشارات لحن نو

کتاب‎ ‎‏«داستان‌هایی به زبان نامادری»‏‎ ‎شامل داستان‌های کوتاهی از نویسندگان مشهور اما غیر انگلیسی‌زبان است. نویسندگان ‏مشهوری که مهاجرت کردند و در سرزمین جدید کتاب نوشتند و منتشر کردند.‏

– بادبادک باز/ نوشته ی خالد حسینی/ ترجمه ی زیبا گنجی و پریسا سلیمان زاده/ نشر مروارید

بادبادک‌باز رمانی به‌شدت جذاب است که در پس‌زمینه‌ی خود تاریخ کشور افغانستان و اجبار مردمان این کشور به ‏‏مهاجرت ‏در طول سالیان مختلف را روایت می‌کند.‏
بادبادک‌باز قصه‌ی رفاقت امیر و حسن است، قصه‌ی نگاه قومیتی پشتون‌ها و هزاره‌هاست،‌ قصه‌ی خیانت امیر به حسن است ‏و قصه‌ی رازهای عجیب‌وغریب. حمله‌ی شوروی به افغانستان است و مهاجرت امیر به آمریکا و ماندن حسن در افغانستان و ‏کشته شدنش توسط طالبان. قصه‌ی تنها یادگار حسن در این دنیا است: سهراب….

– سه گانه ی دختران کابلی (نان آور- سفر پروانه- شهر گلی) / دبورا الیس/ ترجمه ی شهلا انتظاریان/ انتشارات قدیانی

چرا افغانستانی‌ها مجبور به مهاجرت شدند؟
این سوالی است که سه‌گانه رمان‌های دختران کابلی پاسخی روشن به آن می‌دهند.‏
«دبورا الیس» نویسنده‌ی کانادایی این کتاب‌ها از فعالان حقوق بشر در اردوگاه‌های پناهندگی پاکستان ‏بوده. او بر اساس تجربیاتش سه رمان در مورد دختران نوجوان افغانستانی نوشته که خواندنشان هر کسی را ‏تحت تأثیر قرار می‌دهد.‏
انیمیشن نان آور به تهیه کنندگی آنجلینا جولی بر اساس ماجراهای جلد اول این مجموعه نوشته شده است.

 

– مدار بسته: داستان زندگی کودکی مهاجر- نوشته ی فرانسیسکو خیمنس/ ترجمه ی مریم مفتاحی/ نشر آفرینگان

یکی از بزرگ‌ترین کریدورهای مهاجرتی دنیا، مهاجرت مکزیکی‌ها به کشور آمریکا است. مهاجرتی که هم به شکل قانونی و هم به شکل غیرقانونی رواج بسیاری دارد و سالانه چند صد هزار نفر مهاجر بین مرز آمریکا و مکزیک جابه‌جا می‌شوند. کتاب «مداربسته، داستان زندگی کودکی مهاجر» داستان یکی از این مهاجران است که در کودکی از مکزیک به آمریکا مهاجرت می‌کند.
فرانسیسکو خیمنس در سال ۱۹۴۳ در مکزیک متولد شد. او دومین فرزند یک خانواده ۱۱ نفری بود و در حال حاضر استاد بخش ادبیات و زبان‌های زنده در دانشگاه سانتاکلارای آمریکا است. کتاب «مدار بسته» داستان‌ها و برش‌هایی از زندگی واقعی فرانسیسکو خیمنس است. نویسنده در این کتاب راز زندگی خود و خانواده‌اش را با خوانندگان درمیان می‌گذارد.

– موسم هجرت به شمال/ نوشته ی طیب صالح/ ترجمه ی رضا عامری/ نشر چشمه

«موسم هجرت به شمال» قصه‌ی بازگشت راوی است از انگلستان به سرزمین مادری خودش سودان. او بعد از ۷ سال تحصیل در انگلستان و گرفتن دکترا به روستای پدری خودش برگشته تا در سودان مشغول به کار و آباد کردن مملکت شود. در آنجا با فردی آشنا می‌شود به اسم مصطفی سعید که گذشته‌ی نامعلومی دارد. اما راوی سنگ صبور او می‌شود و ما فصل‌به‌فصل با گذشته‌ی اعجاب‌برانگیز مصطفی سعید آشنا می‌شویم: یک نخبه‌ی سودانی که در جوانی به انگلستان رفته، مدارج تحصیلات عالیه را در آنجا به‌سرعت طی کرده وزندگی پر شر و شوری را از سر گذرانده. با ۳ زن انگلیسی داستان‌ها داشته و بعد از ۷ سال زندان در انگلستان به کشور خودش برگشته و ترجیح داده با هویتی نامعلوم ساکن یک روستای دورافتاده در سودان شود. مواجهه‌ی مصطفی سعید با جامعه‌ی غرب و مواجهه‌ی راوی با جامعه‌ی پدری خودش اساس روایت تودرتوی این کتاب است.

زندگی در غربت/ نوشته ها جین/ ترجمه نسرین طباطبایی/ نشر نیکا

    این کتاب برگرفته از زندگی واقعی «ها جین» نویسنده چینی تبار امریکایی است که برای ادامه تحصیل به کشور امریکا مهاجرت می کند و حوادثی که در این میان رخ می دهند، سبب می شود که او از رفت و آمد به کشورش منع شود. از این رو «زندگی در غربت» به نوعی زندگینامه این نویسنده است و این رمان در حوزه ادبیات مهاجرت می گنجد. به گفته مترجم کتاب: «نویسنده در این رمان نشان می دهد تصور مهاجرت به یک کشور دیگر و آغاز یک زندگی بی دغدغه در آنجا اشتباه است و مهاجران باید بدانند که چه مشکلاتی در انتظار آنهاست. هاجین پس از ممنوع الورود شدن به زادگاهش، به یادگیری زبان انگلیسی می پردازد و بعد از مسلط شدن به این زبان، داستان ها و اشعارش را به این زبان می نگارد و به شهرت دست می یابد.»

پژوهش های مهاجرت

جامعه شناسی

– «در تنگنای بیم و امید»؛ پژوهشی درباره زندگی مهاجران مسلمان در کانادا/ نوشته ی عبدالمحمد کاظمی پور/ ترجمه ی بهرنگ صدیقی/ نشر نی

پس از حوادث ۱۱ سپتامبر، نگاه جوامع و دولت‌های غربی نسبت به مسلمانان تغییری بنیادین کرد. این تغییر نگاه نه فقط بر روابط میان کشورهای مسلمان و غیرمسلمان تأثیر گذاشت، که بسیار بیش از آن، موجب تحول روابط میان جوامع غربی و اقلیت‌های مسلمانشان شد. کتاب «در تنگنای بیم و امید» نخستین بررسیِ جامع وضعیت مسلمانان در کانادا است؛ کشوری که به لحاظ تجربه‌ی جهانیِ مهاجران در کشورهای مقصد، غالباً به‌مثابه استثنایی بر قاعده شناخته می‌شود.

– تمنای رفتن/ مهرداد عربستانی/ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

این کتاب که در ۸ فصل تهیه شده است، به مسأله مهاجرت به‌عنوان یکی از رایج‌ترین موضوعات در میان‌ذهنیت ایرانیان پرداخته که عناوینی چون «مهاجرت و سوژه آرزومند»، «آرزوی رفتن»، «گریختن»، «دغدغه‌های اخلاقی»، «ماندن» و «برگشتن»، موضوع فصل‌های مختلف آن‌ را تشکیل می‌دهد.

نویسنده در این کتاب باور دارد علاوه بر تأثیر نامطلوب مهاجرت بر سرمایه انسانی و اقتصادی کشور، خودِ تمنای مهاجرت، تمایل به کوچ، آرزومندی برای رفتن به جایی دیگر، یا هرآنچه که آن را تعبیر کنیم، موضوعی شایان توجه و بررسی بیشتر است. این امر، یعنی تمنای مهاجرت، همچون دالّی است که به سوی مدلول­‌هایی اشاره دارد که هریک می تواند گوشه‌ه­ایی از میان‌ذهنیت ایرانی و تمنای موجود در آن را آشکار کند و مجالی برای تأمل در تبعات سیاستگذاری‌های کلان و انعکاس آن‌ها در این میان‌ذهنیت را ایجاد کند.

– سفرنامه ی اون ور آب (جامعه شناسی مهاجرت)/ نوشته ی پرویز رجبی/ انتشارات کتاب آمه

«آب» یعنی اقیانوس و «اون ور» یعنی بر جدید. یعنی آمریکا، از نوع ایالات متحده ای. یعنی کانادا…
البته پیش از کشف غیرمترقبه ی اصطلاح «اون ور آب»، اصطلاح «اونجا» سکه ی رایج بود که به ناگهان از چشم ایرانی ها افتاد و یک پولی شد.
«اونجا» هم اروپا بود و هم آمریکا و کانادا. اما برای ایرانی ها اروپای قدیمی و سهل الوصول تر، اعتبار بر جدید را نداشت که هم لوس آنجلس داشت و هم نیویورک و هم لاس وگاس.
بر جدید یک امتیاز چشمگیر هم برای ایرانی داشت: نبود نظم دست و پا گیر و سختگیرانه ی خشکه مقدسان مدنی اروپا. غرور و کبر اروپاییان هم چیزی نبود که کم کم حوصله ی ایرانی ها را سر نبرد.

– شهروندی و مهاجرت: جهانی شدن و سیاست تعلق/ نوشته ی استفن کاستلز و آلیستر دیویدسون/ ترجمه ی فرامرز تقی لو/ انتشارات پژوهشکده مطالعات راهبردی/ چاپ اول: ۱۳۸۲/ ۳۳۶ صفحه

این کتاب یکی از منابع درسی رشته ی جمعیت شناسی در دانشگاه های ایران است. بحران شهروندی، نظریه های شهروندی، شهروند شدن و شهروند بودن از مباحثی است که در این کتاب از دیدگاه جامعه شناسی مورد بحث قرار گرفته اند.

مطالعات هنر

– فتوریاحی- مجموعه ۸۰۰ عکس یادگاری مهاجران افغانستانی در عکاسی فتوریاحی لواسان/ گردآورنده: بهمن کیارستمی/ انتشارات دستان

بهمن کیارستمی در یکی از روستاهای اطراف لواسان به نام برگ جهان برای خود خانه‌ای می‌ساخت و این خانه مانند ‏اکثر پروژه‌های ساختمانی ایران به دست کارگران افغان ساخته می‌شد. ‏
یک روز رحمان عطایی که از پیمانکاران افغان این پروژه بود زودتر از روزهای معمول کارش را تمام کرد تا به قرارش ‏برای عکاسی برسد. عکاس‌ها دو برادر افغان بودند که به سفارش کارگران افغان از آنها در محل اقامتشان عکاسی ‏می‌کردند و بعد با فتوشاپ زمینه عکس‌ها را تغییر می‌دادند و دوستان و اعضای خانواده در ایران و افغانستان را کنار ‏هم می‌گذاشتند. ‏
آشنایی با این برادران عکاس، به آشنایی با عکاسی «فتوریاحی» انجامید؛ یکی از قدیمی‌ترین عکاسی‌های لواسان که در ‏طول دو دهه گذشته خانواده ریاحی آن را گردانده‌اند و امروزه در آستانه ی تعطیلی قرار دارد.‏
مشتری اصلی این عکاسی کارگران افغان منطقه ی لواسان بودند. از سال‌های دور مهاجران افغان به این عکاسی ‏مراجعه می‌کردند و عکس‌ می‌گرفتند. فتوریاحی مسئول ارتباط مهاجران افغانستانی با کشور خودشان بود. این عکاسی ‏از مهاجران حاضر در ایران عکس می گرفت و بعد عکس های خانواده های آن ها در افغانستان را با فتوشاپ کنارشان ‏قرار می داد و عکسی خیالی را می ساخت.‏

بهمن کیارستمی مجموعه ای از عکس های مهاجران افغان در این عکاسی را گرد هم آورد و آن را به صورت یک ‏کتاب به نام «فتوریاحی» در انتشارات دستان منتشر کرد. این کتاب از ده فصل تشکیل و شامل ۸۰۰ عکس با ‏توضیحات صاحبان عکس و عکاسان است.‏

– مهاجرت در ادبیات و هنر- مجموعه مقالات نقدهای ادبی-هنری/ به کوشش شیده احمدزاده/ انتشارات سخن

این کتاب شامل هشت مقاله است که به کوشش شیده احمدزاده در یک کتاب گردآوری و از سوی انتشارات سخن منتشر شده است. شیده احمدزاده عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی است و این کتاب سومین جلد از مجموعه مقالات «نقدهای ادبی، هنری» است که با نظارت بهمن نامورمطلق در انتشارات سخن منتشر می‌شود.

اقتصاد مهاجرت

– اقتصاد سیاسی مهاجرت نخبگان ایران/ سعید خاوری نژاد/ نشر دنیای اقتصاد

این کتاب در قالب یک اثر پژوهش محور موضوعات اجتماعی و سیاسی مرتبط با مهاجرت نخبگان را بررسی و نظریات و سوابق تاریخی مرتبط با این پدیده را در این ایران و در فاصله سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۰ مورد بررسی قرار داده است.

سیاست و امنیت

– مهاجرت اتباع بیگانه (افاغنه) به استان خراسان رضوی: پیامدها و راهکارهای امنیتی/ نوشته ی حمید فهیمی راد/ انتشارات سبحان توس/ چاپ اول: ۱۳۹۰

مبانی مهاجرت جهانی/ برنادت هانلون- توماس جی. ویسینو/ ترجمه ی شیدا نوروزی/ انتشارات وزارت امور خارجه

در این کتاب نگاهی اجمالی به مسائل تاریخی و معاصر مهاجرت در سراسر جهان از خلال سنتز کاملی از اکثر ادبیات و داده‌های آکادمیک در این خصوص فراهم شده و به واسطه‌ی نگرش‌های متنوع مقدمه‌ای برای مطالعه مهاجرت ارائه گردیده‌است. بر پایه‌ی علوم اجتماعی، وارد مباحث جامعه‌شناسی، اقتصاد، جغرافیا و سیاست شده تا فهم خود از پیچیدگی‌های زمانی، مکانی، چگونگی و چرایی مهاجرت مردم را شکل دهیم.

– درآمدی بر مهاجرت و امنیت/ نوشته ی سید هادی زرقانی، حمدالله سجاسی قیداری و سیده زهرا موسوی/ انتشارات انجمن ژئوپلتیک ایران

فصل اول کتاب که در واقع ورود به بحث مهاجرت است به بررسی مفاهیم، مدلها، نظریه ها و دیدگاه های مهاجرت پرداخته است. در فصل دوم، تقسیم بندی و طبقه بندی انواع مهاجرت و به تعبیری دقیق تر گونه شناسی انواع مهاجرت مورد بررسی واقع شده است. فصل سوم به صورت مختصر به بحث امنیت، تهدید و طبقه بندی انواع تهدیدات امنیتی پرداخته است. در فصل چهارم به بررسی انواع مهاجرت های داخلی پرداخته شده است و تلاش شده است تا مهمترین پیامدهای این نوع مهاجرت ها مورد مداقه قرار گیرد. در فصل پنجم ابتدا وضعیت مهاجرت های بین المللی در جهان مورد بررسی واقع شده است.

زبان و ادبیات

– زبان و مهاجرت: پیامدهای زبانی مهاجرت ایرانیان به آمریکا/ یحیی مدرسی/ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

کتاب حاضر، پژوهشی است درباره‌ی وضعیت زبانی گروهی از مهاجران ایرانی در امریکا که داده‌های آن در دهۀ ۱۹۹۰ ، یعنی در فاصله دو سرشماری در سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ ، گردآوری شده است. این پژوهش، ضمن ارائه‌ی تصویری کلی از پیامدهای زبانی مهاجرت ونیز جامعه‌ی ایرانی مهاجر در امریکا، به طور عمده به نسل دوم ایرانیان در ایالت اوهایو پرداخته است.

– درآمدی بر ادبیات مهاجرت و تبعید/ نوشته ی کیقباد یزدانی/ نشر چشمه

پدیده‌ی مهاجرت نویسندگان و شعرا به دلایل سیاسی و اجتماعی و پیامدهای فرهنگی آن که گاهی موجب پیدایش ادبی خاصی یا ادبیاتی ویژه در بیرون از مرزهای کشور می‌شود، در دنیا و در ایران، پدیده‌ی تازه‌ای نیست. سرزمین‌ها و فرهنگ‌های مختلف در طول تاریخ بشری بارها و بارها شاهد چنین پدیده‌ای بوده و هستند؛ چرا که همواره کسانی بوده‌اند که یا آثارشان پسند حاکمان وقت نبوده و مورد غضب آن‌ها قرار می‌گرفته‌اند که این خود موجب تبعید یا دست کم مهاجرت اجباری آن‌ها می‌شده است و یا آن چنان در فشار و محدودیت‌‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بودند که گاه به اختیار تن به مهاجرتی ناخواسته می‌دادند. ابعاد و کیفیت این مهاجرت‌‌ها نیز در سرزمین‌ها و دوره‌های مختلف متفاوت بوده است. به هر روی، مهاجرت و تبعید در طول تاریخ مقوله‌ای همواره باز، تکرار شونده و معاصر بوده و هست.

حقوق

– حقوق مهاجرت / نوشته سپیده غفاری نمین و علیرضا حجت زاده/ انتشارات جنگل

سپیده غفاری نمین محقق حقوق بین الملل است که در این کتاب به موضوعاتی چون حقوق بین الملل مهارت, سازمان های بین المللی مهاجرت, بررسی نظام حقوقی کانادا در مهاجرپذیری پرداخته است.

– پژواک مهاجرت/ نوشته ی مرتضی بهشتی/ انتشارات نیستان

دکتر مرتضی بهشتی نویسنده و وکیل دادگستری، در ادامه پژوهش¬های خویش اثری را تقدیم مخاطب کرده است با نام «پژواک مهاجرت» که بدون پیش‌داوری و قضاوت نسبت به بد یا خوب بودن امر مهاجرت، صرفاً با رصد کردن پیش¬نیاز‌‌های مهاجرت و پیامد‌های مثبت و منفی آن، بایسته‌ها و نبایسته‌هایی از این مرحله مهم زندگی را پیش روی خواننده قرار می‌دهد تا بتواند تصمیمی جامع و همه¬جانبه برای خود و نسل‌‌های پیشین و پسین خویش بگیرد؛ زیرا مهاجرت نیز همانند تولد، زایشی است که تبعات آن فقط متوجه خودمان نیست، بلکه جامعه پیرامونی مهاجر را نیز در برمی‌‌‌گیرد و بر زندگی عموم مردمی که مهاجر را می‌شناسند یا نمی‌شناسند اثربخش می‌باشد.

تاریخ و دین

– خانه دایی یوسف: وقایعی تکان دهنده از مهاجرت فداییان اکثریت به شوروی/ نوشته اتابک فتح الله زاده/ نشر قطره

کتاب «خانه دایی یوسف» حکایت از حوادثی بسیار نزدیک به زمان ما را دارد. «دایی یوسف» در واقع نام مستعار کشور شوروی و رهبرش استالین است. که مأمن معتقدان این مکتب به شمار می‌رفته است.
نویسنده کتاب اتابک فتح‌اللّه‌ زاده از مبارزان قدیمی جنبش چپ ایران است. قبل از انقلاب در خانه‌های تیمی می‌زیسته و سپس در جریان حوادث انقلاب و پس از آن بسیار جدی و صمیمی فعالیت سیاسی می‌کرده است. در طی ماجراهای سیاسی و حوادثی که پیش می‌آید به ناچار و برای نجات خود از مرز می‌گذرد و دوره‌ای دیگر از زندگی او آغاز می‌شود. دوره‌ایی که با هولناک‌ترین تجربیات انسانی عجین شده است.

– مهاجران موسوی (بررسی علمی زندگان فرزندان و نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع))/ نوشته ی جلیل عرفان منش/ انتشارات امیرکبیر

این کتاب براساس مستندات روشمند تاریخی به بررسی زندگانی فرزندان و نوادگان امام موسی کاظم (ع) می‌پردازد. یکی از موضوعاتی که در این اثر مورد بررسی و مداقه قرار گرفته، بحث درباره علل اختلاف در تعداد و اسامی فرزندان امام موسی کاظم (ع) و تعدد مزارات و مراقد منسوب به فرزندان بلافصل امام موسی کاظم (ع) در ایران است.
نویسنده کوشش کرده گوشه‌هایی از زندگانی این بزرگان، نحوه مهاجرت به ایران، شهادت، نسب و مدفن آن‌ها را به دور از پندارهای غلط، پیرایه‌ها و برخی جعلیات تاریخی که با افسانه‌سازی و داستان‌پردازی آمیخته است باز نماید

– جلوه های جهانی مهاجرت های تاریخی ایرانیان از قرن اول هجری تا امروز/ عبدالرفیع حقیقت/ انتشارات کومش/ ۷۰۴ صفحه- ۲۵۰۰۰ تومان

این کتاب به مهاجرت های ایرانیان در قرن های اول هجری و پس از آن می پردازد.

فرهنگ اصطلاحات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه
بازگشت به بالا