سند بین المللی مهاجرت در یک نگاه

پیمان حقیقت‌طلب | ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | مهاجران در جهان | ۰ دیدگاه

عكس از سجاد حيدري. روز جهاني مهاجرت و سند بين المللي مهاجرت
سند بین المللی مهاجرت در یک نگاه
امروز (۲۷ آذر- ۱۸ دسامبر) روز جهانی مهاجرت است. یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای جامعه‌ی جهانی در مورد مهاجران در یک سال اخیر «سند بین المللی مهاجرت سازمان ملل» است. سند بین المللی مهاجرت در کشور مراکش ۱۰ روز پیش با امضای بیش از ۱۵۰ کشور جهان رسمیت پیدا کرد.  ایران نیز یکی از کشورهایی بود که به این توافق‌نامه‌ی جهانی پیوست.
از جمله اهدافی که این سند تا افق ۲۰۳۰ به دنبال آن است عبارتند از:
– مبارزه با مشکلات ساختاری کشورها که مردم را ناگزیر از ترک وطن می‌کند
– ارائه خدمات حمایتی بر مبنای حقوق بشر
– تلاش برای ادغام کامل مهاجران بر مبنای احترام دوجانبه در جامعه میزبان
– در نظر گرفتن گذرگاه‌های امن و ساماندهی‌شده برای مهاجرت
– سازماندهی عملیات دریایی نجات 
– تقویت اقدام فراملی علیه قاچاق مهاجران 
و…
دولت‌های حامی این سند، توافق کرده‌اند که باید مسیرهای بیشتری برای مهاجرت قانونی باز شود. این اقدام با هدف تحرک در حوزه کاری، فرصت‌های آموزشی و جلوگیری از به دام افتادن مهاجران به دست قاچاقچیان انجام می‌شود. آنها همچنین موافقت کردند تا مبانی استخدام کارگران مهاجر را بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود که فرایند به‌کارگیری آنها فرآیندی عادلانه و اخلاقی است.
لایحه پیشنهادی سازمان ملل شامل تلاش برای مبارزه با تمام اشکال تبعیض خواهد بود؛ بیگانه‌هراسی و بردباری در برابر تمامی مهاجران از جمله آن است. این روزها مساله مهاجران به دکمه داغ کمپین‌های انتخاباتی در بسیاری از کشورها تبدیل شده است.
این سند از حقوق مهاجران حمایت می‌کند اما حقی برای مهاجرت ایجاد نمی‌کند. دولت‌ها متعهد شده‌اند که پدیده بازداشت به عنوان آخرین راه‌حل و صرفا به منظور دسترسی به حمایت کنسولی و ارایه خدمات ابتدایی برای مهاجران صورت گیرد.
آمریکا به عنوان مقصد اول مهاجران در جهان این توافقنامه ی بین المللی را امضا نکرد و به آن نپیوست. اما بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر دنیا همچون آلمان، روسیه و ایران به این توافقنامه پیوستند. «سند بین المللی مهاجرت» یک معاهده یا میثاق رسمی نیست که در برگیرنده تعهد سیاسی دولت‌ها باشد. بلکه یک سند است که تعهد سیاسی دولت‌ها برای رسیدن به اهدافی را که در متن آمده متضمن می‌شود.
 
*عکس از سجاد حیدری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا