داستان فرانسه، مهد پرورش فوتبالیست های مهاجر

دیاران | ۲۵ تیر ۱۳۹۷ | مهاجران در ایران | ۰ دیدگاه

فوتباليست هاي مهاجر فرانسه

حضور فوتبالیست های مهاجر در تیم قهرمان جام جهانی فوتبال

بیست و یکمین دوره‌ی جام جهانی فوتبال در روسیه از یک منظر خاص رکورددار تمام ادوار جام جهانی بود: حضور مهاجران در تیم‌های ملی کشورها. تعداد بازیکنان مهاجر و مهاجرزاده در جام جهانی فوتبال به بیشترین حد خود در تاریخ رسید.
در اولین دوره‌ی جام جهانی فقط ۳.۸ درصد از بازیکنان حاضر در جام پس‌زمینه‌ی مهاجرتی داشتند؛ اما این تعداد در جام جهانی روسیه به ۱۳.۲ درصد رسید. یعنی در این جام جهانی ۱۳ درصد از بازیکنان در تیم ملی کشوری بازی کردند که در آن به دنیا نیامده‌ بودند.

زمینه‌ی مهاجرتی تیم‌های ملی در جام جهانی فوتبال

این موضوع آن‌قدر حائز اهمیت بود که فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) هم در گزارش‌های آماری خودش از تیم‌ها علاوه بر میانگین سنی و تیم‌های باشگاهی و قد و وزن بازیکنان حاضر در جام جهانی به پس‌زمینه‌ی مهاجرتی بازیکنان تیم‌های ملی هم پرداخته بود. طبق آماری که فیفا اعلام کرده در تیم ملی مراکش ۶۱ درصد بازیکنان در کشور مراکش به دنیا نیامده‌اند و مهاجر بوده‌اند. ۳۹ درصد بازیکنان تیم ملی سنگال نیز پس‌زمینه‌ی مهاجرتی داشتند. بعدازاین دو تیم ملی، پرتغال با ۳۲ درصد مهاجر و مهاجرزاده و سوئیس با ۳۱ درصد رکوردداران استفاده از مهاجران در تیم ملی کشورشان بودند.
سرانجام تیمی هم قهرمان جام جهانی شد که مهاجران شاکله‌ی اصلی آن را تشکیل داده بودند: فرانسه. در این ویدئو نحوه‌ی استفاده‌ی فرانسه از فوتبالیست های مهاجر در تیم ملی کشورش و فواید به رسمیت شناختن مهاجران مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در شب قهرمانی فرانسه در جام جهانی فوتبال تمام ساکنان کشور فرانسه چه بومیان این کشور و چه مهاجرانش شاد شدند, در خیابان ها به جشن و پایکوبی پرداختند. آن‌ها به خاطر یک‌دل بودن‌شان و خودی و غیرخودی نکردن سیستم‌های اجتماعی و اداری‌شان و پذیرش مهاجران به عنوان یک هموطن به جهان فخر فروختند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا