پادکست رادیو مرز- قسمت17

رادیو مرز پادکستی ست که در هر قسمت به موضوعاتی که در جامعه میان انسان‌ها فاصله می‌اندازد و مانع همبستگی اجتماعی اقشار مختلف می‌شود، می‌پردازد

این قسمت درباره نسل دوم افغانستانی تبارهایی‌ست که والدین آنها سالها پیش به علل گوناگون راهی ایران شدند و مهاجر بودن یا افغانستانی بودن بین آن‌ها و جامعه مرز پررنگی ایجاد کرده است.

از این رو نسل دوم مهاجرین دارای اهمیت است که این افراد در زمان مهاجرت، هیچ اختیاری در انتخاب مکان زندگی و رشد خود نداشته‌اند و پس از آن نیز با وجود رشد و گذران کودکی در این کشور همچنان نام آنها “ایرانی” تلقی نشده و دارای تابعیت ایرانی نیز نیستند.

در این پادکست ضمن ارائه‌ی اطلاعاتی از قوانین مهاجرت و تابعیت، سالهای اوج ورود مهاجرین به ایران و نژادهای مهاجر افغانستانی در ایران، گفتگویی با نسل دوم مهاجرین داشته و به ارائه‌ی تجربه‌ی زیسته این افراد می‌پردازد.

لیلا؛ مهاجرت در دوران کودکی- دهه 60 

لیلا با بیان خاطرات دوران کوکی خود در ایران، از مرز و شکافی که بین کودکان افغانستانی با جامعه ایران ایجاد شده در طول دوران تحصیل، از مشکلات قانونی مهاجرت همچون کارت‌های اقامتی، چالش‌های هویتی که از ابتدای کودکی با وجود زندگی در ایران دچار آن شده‌است و حتی احساس طرد شدگی اجتماعی می‌گوید.

مشکلاتی که حتی پس از تحصیل در دانشگاه نیز هنگام شغل‌یابی گریبان او را گرفته است.

رحمان؛ مهاجرت پیش از تولد- دهه70

رحمان در ایران متولد شده است، اما با این وجود چندین سال را به دلیل عدم ارائه‌ی به موقع بخشنامه به مدارس، نتوانسته در مدارس معمولی درس بخواند و به مدارس خودگردان رجوع کرده است.

وقتی رحمان از دوران سخت دبیرستان و رفتار نادرست برخی معلمین صحبت می‌کند، هنوز برایش آن روزها تلخ‌ترین دوران زندگیش است. حتی آنچه از رفتار پلیس با کودکان افغانستانی از تهدید و سو استفاده بیان می‌شود، از تصور ما بیشتر است.

چندین سال بعد وقتی رحمان 18 ساله می‌شود به سوئد پناهنده شده و تا به حال در همان کشور زندگی می‌کند.

در ادامه‌ی این پادکست 2ساعت و 13 دقیقه‌ای نیز از تجربیات شخصی و مشکلات مهاجرین افغانستانی در ایران، چه از سوی مسئولین، اردوگاه‌های مهاجرین، رسانه و… ، و چه از دل جامعه و نوع نگاه مردم به این مهاجرین و سیر تغییرات آن در گذر زمان، خواهید شنید.

این قسمت از پادکست تقدیم به کشته شدگان افغانستانی پرواز 752 هواپیمای اوکراینی و بازماندگان آنها شده است.

می‌توانید قسمت 17 رادیو مرز را از اینجا گوش کنید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *