آمار مهاجرت ها هر ساله افزایش می یابد

سعیده سعیدی در نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت های بین المللی در پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف، اظهار کرد: مسأله مهاجرت چالشی جهانی است که بر کشور مبدأ، مقصد و همچنین نهاد خانواده اثر می‌گذارد.
وی با بیان اینکه در سال های اخیر با افزایش فقر و سایر معضلات اجتماعی این پدیده افزایش یافته است ، در باره مهاجرت زنان اظهار کرد : به لحاظ کمی رشد قابل توجهی داشته است. در گذشته این مهاجرت نوعی تابو تلقی می شد اما امروزه جامعه این امر را پذیرفته است.
این پژوهشگر اجتماعی ادامه داد: از سال ٢٠١5 به بعد بنابر اعلام سازمان ملل بسیاری از این مهاجرت ها ناامن و از اواخر قرن بیستم به یک پدیده سیاسی مبدل شده است.
وی با اشاره به مهاجرت های غیرمتعارف (غیرقانونی) افزود: در گذشته مهاجرت های غیرمتعارف توسط افراد فرهیخته صورت نمی گرفت اما پس از بحران های ارزی در سال های اخیر افراد تحصیل کرده جامعه نیز به چنین مهاجرت هایی روی آورده‌اند.
سعیدی گفت: هر جابجایی نهاد خانواده را دچار چالش می کند. چنان چه این جابجایی به صورت غیرمتعارف انجام گیرد، طبیعتاً این چالش بزرگتر، بازگشت به مبدأ دشوارتر و هزینه ها نیز بیشتر می شود.
وی در خصوص تأثیرات مهاجرت غیرمتعارف بر نهاد خانواده به چالش روابط بین فرزندان و والدین، افزایش طلاق عاطفی و رسمی، تغییر الگوهای ازدواج و مهاجرت کودکان بدون همراه اشاره کرد و افزود: فرزندان این خانواده ها نیز دچار آسیب های اجتماعی بیشتری می شوند.
این استاد دانشگاه همچنین در باره چالش‌ مهاجران در کشورهای مقصد به مسأله اخراج، افزایش خشونت‌های جسمی و روانی، چالش سکونتگاه ها، مخاطرات مسیر، طولانی بودن بررسی پرونده های پناهجویی، مسائل و مشکلات مالی و نبود راهنما در مهاجرت های غیرمتعارف و زندگی در برزخ اشاره داشت.
وی در پایان خاطرنشان کرد: جامعه دانشگاهی وظیفه آگاهی بخشی به خانواده ها، بویژه نسل جوان را برعهده دارد. تا اگر مهاجرت غیرمتعارفی نیز صورت می گیرد، اطلاعات کافی در مورد چالش ها و هزینه های آن وجود داشته باشد.

 

مهاجرین غیرقانونی

الیزابتا پراتزلی، استاد دانشگاه پادوا ایتالیا دیگر سخنران این نشست گفت: بسیاری از مهاجران با هدف دستیابی به زندگی بهتر مهاجرت می کنند، اما عمدتاً با شکست مواجه می شوند.
وی افزود: از آن جا که بیشتر مهاجران به صورت غیرقانونی مهاجرت می‌کنند با آسیب های روحی و روانی، جسمی و اجتماعی فراوانی روبرو می شوند.
به عقیده این استاد دانشگاه بیشتر این مهاجران به کارگرانی بدل می شوند که برای ماندن در کشور مقصد ساعات طولانی و با دستمزدهای پایین کار می کنند و این مسئله نه تنها در میان کارگران غیرمتخصص که در میان متخصصان هم به چشم می خورد. این پدیده حتی شرایط کاری کارگران بومی را نیز تحت‌تأثیر قرار می دهد.
این کارشناس اجتماعی می افزاید: در اردوگاه کارگران مهاجر حتی مسائلی نظیر شکنجه و خرید و فروش کارگر نیز وجود دارد.
وی گفت: از جمله سیاست های مهاجرتی کشورهای غربی امنیتی کردن مرزها و ایجاد دیوار بین مهاجران مسلمان و غیرمسلمان است تا اتحاد و همبستگی برقرار نشود.
استاد دانشگاه پادوا ایتالیا با تاکید بر اینکه زندگی مهاجران کاملاً به کار بستگی دارد، عنوان کرد: بسیاری از کارگران مهاجر در غیبتی دوگانه به سر می‌برند، در مبدأ خیال پردازی کرده و در مقصد خیال پردازی ها به دردهای واقعی تبدیل شده است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: این مهاجرت ها رشد اقتصادی نابرابر در دنیا را نشان می دهد. نوعی استعمار که توسط شرکت های بزرگ چند ملیتی انجام می شود.

 

*این نوشته پیشتر در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *