پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل تصویب شد

پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل تصویب شد

پیمان جهانی مهاجرت که قرار است نظم تازه‌ای برای امکان مهاجرت در سراسر جهان فراهم کند، رسمأ در نشست مراکش به توافق اکثریت اعضای سازمان ملل متحد رسید. برخی کشورها به بهانه حفظ حاکمیت ملی خود مخالف این پیمان بودند.

نمایندگان بیش از ۱۵۰ دولت از ۱۹۳ دولت عضو سازمان ملل متحد با شرکت در نشست مراکش رسمأ با پیمان جهانی مهاجرت موافقت کردند. این پیمان که از هفته‌ها پیش مورد بحث بود با حضور رهبران و نمایندگان کشورهای مختلف در نشستی در مراکش نهایی شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که برای شرکت در این نشست راهی مراکش شده، از جمله سخنرانان این نشست بود. دولت آلمان از پیمان جهانی مهاجرت که توسط سازمان ملل متحد تدوین شده، حمایت می‌کند. نمایندگان مجلس فدرال آلمان، علی‌رغم مخالفت حزب راستگرای “آلترناتیو برای آلمان” با این پیمان، پیوستن آلمان به پیمان جهانی مهاجرت را تصویب کردند.

پیش از آن برخی از گروه‌های مخالف پناهجویان و مهاجران در آلمان با انتقاد شدید از این پیمان انبوهی از اطلاعات نادرست در مورد این پیمان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند. روزنامه آلمانی “دی‌ولت” بر اساس نتایج تحقیق یک شرکت فن‌آوری نوشته است،  ۲۸ درصد توییت‌های ضد این پیمان توسط ربات‌ها پست شده است.

حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل، حزب دمکرات مسیحی آلمان که منتقد سیاست‌های پناهجویی مرکل در سال ۲۰۱۵ بود، از پیمان مهاجرتی سازمان ملل حمایت کرده است.

پیمان جهانی مهاجرت در برگیرنده ۲۳ هدف در چارچوب سیاستی بین‌المللی برای فراهم کردن امکان مهاجرت امن و ساماندهی شده در سراسر جهان است. از جمله اهداف این پیمان می‌توان به بندهای زیر اشاره کرد که دولت‌های امضا کننده را به اجرای آنها موظف کرده است:

– حفاظت از  مهاجران کارگر در برابر استثمار، سوء استفاده، نقض حقوق بشر و حقوق کار

– ارائه خدمات حمایتی بر مبنای حقوق بشر

– تلاش برای ادغام کامل مهاجران بر مبنای احترام دوجانبه در جامعه میزبان

– تعقیب گروههای قاچاق انسان در امتداد مرزها و مجازات آنها، پرهیز از مجازات مهاجران

– در نظر گرفتن گذرگاه‌های امن و ساماندهی‌شده برای مهاجرت

– تسهیل بازگشت پناهجویان و مهاجرانی که مورد پذیرش قرار نگرفته‌اند

– همکاری کشورهای مبدأ برای پذیرش مجدد شهروندان خود

پیمان جهانی مهاجرت برای امضا کنندگان الزام‌آور نیست. با این حال برخی دولت‌ها به بهانه حفظ حاکمیت ملی خود، مخالف آن بودند. لهستان، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، بلغارستان، استرالیا و اسرائیل اعلام کردند که این پیمان را امضا نمی‌کنند. آمریکا نیز از این پیمان حمایت نکرده است.

لوئیزه آربور، نماینده ویژه سازمان ملل در امور پناهندگی و دبیرکل نشست مراکش پیش از آغاز این نشست ضمن ابراز سرخوردگی از مقاومت برخی کشورها برابر این پیمان گفته بود: تأسف برانگیزتر از همه خروج دولت‌هایی است که پیشتر فعالانه در مذاکرات تصویب این پیمان مشارکت داشتند و با آن موافقت کرده بودند.

پیمان جهانی مهاجرت علی‌رغم اطلاعات نادرستی که گروه‌های ناسیونالیست‌ در برخی کشورها در مورد آن منتشر کرده‌اند، از کشورهایی حمایت می‌کند که شمار بسیاری پناهجو و مهاجر پذیرفته‌اند.

آنگلا مرکل یکشنبه شب، پیش از برگزاری نشست سازمان ملل با نخست‌وزیر مراکش دیدار و گفتگو کرد. به گفته سخنگوی دولت آلمان از جمله محورهای این گفتگو گسترش همکاری‌های اقتصادی آلمان و مراکش بوده است. مراکش از جمله کشورهایی است که با سیاست‌های پناهجویی دولت آلمان همکاری می‌کند و شهروندان خود را که درخواست پناهندگی آنها در آلمان رد شده، می‌پذیرد.

 

*این نوشته پیشتر در ایسنا منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *