افزایش خودکشی مهاجران در یونان

کمیته بین‌المللی نجات، وضعیت سلامت روانی مهاجران ساکن در کمپ “موریا” کشور یونان را بحرانی می‌خواند. مارتا روسو، مشاور ارشد این سازمان امدادی از افزایش خودکشی مهاجران خبر می‌دهد. وی می‌گوید که ۳۰ درصد این مهاجران اقدام به خودکشی کرده‌اند.

آمار بالای اقدام به خودکشی مهاجران:

در گزارش‌ها آمده؛ خانم روسو در خصوص شرایط زندگی مهاجران در اردوگاه «موریا» در لیسبوس یونان گفت: موریا ظرفیت ۳ هزار و ۱۰۰ نفر دارد. اما در حال حاضر این کمپ میزبان ۸ هزار و ۸۰۰ نفر است؛ تقریباً سه برابر ظرفیتش. در نتیجه تمام خدمات دچار مشکل شده‌اند. به این معنی که به قدر کافی آب و غذا، حمام، دکتر و کمک‌های مورد نیاز وجود ندارند. همچنان دشواری‌های زیادی در قسمت اسکان وجود دارد؛ افراد زیادی باید در خیمه‌های مشترک زندگی کنند.
مارتا روسو درباره نشر گزارش‌هایی درباره اقدام به خودکشی شماری از مهاجران در کمپ موریا افزود: بر اساس اطلاعات مراکز خدمات روان درمانی‌مان می‌توانیم بگویم که ۳۰ در صد مراجعین‌مان اقدام به خودکشی کرده و ۶۰ درصد دیگر نیز به این کار فکر کرده‌اند. این اطلاعات کلنیک ما است. ای آر سی کلنیک سلامت روانی دارد. ما با روانشناسان، کارمندان امور اجتماعی و روان درمانان کار می‌کنیم تا این‌که به افرادی که به خدمات روان درمانی نیاز دارند کمک کنیم. هرچند ظرفیت‌های خیلی زیادی برای پوشش تمام مهاجرانی که در «موریا» به سر می‌برند نداریم. مشکل بزرگ دیگر این است که افراد دچار آسیب‌های روانی، پس از آن که به روان شناسان‌مان مراجعه می‌کنند احساس خوبی دارند، اما زمانی‌که دوباره به کمپ موریا برمی‌گردند، شرایط زندگی در آن‌جا واقعاً نتیجه کاری را که از سوی رواشناسان انجام می‌شود دوباره خنثی می‌کند.

جمعیت فزاینده مهاجران در کمپ:

وی در خصوص انتقال شماری از مهاجران از جزیره لیسبوس به سایر مناطق یونان اظهار داشت: انتقال از جزیره به سایر مناطق صورت گرفته است. تازه‌ترین مورد به شمال یونان در اردوگاه‌های مختلف بوده و بعضی هم به هتل‌ها منتقل شده‌اند. آی آر سی از این‌ کار استقبال می‌کند. اما این‌ کار باید پایدار باشد. نباید تنها زمانی که رسانه‌ها به آن توجه می‌کنند یا تعداد مهاجران بی حد می‌شود، این کار صورت گیرد. دولت یونان باید اطمینان بدهد که برای حل این مشکل همیشه به ویژه در سال پیشرو تلاش می‌کند و اتحادیه اروپا نیز در این میان باید همکاری کند.
خانم روسو با اشاره به شرایط محلات جدید اقامت مهاجران، اضافه کرد: شرایط این کمپ‌ها از هم فرق می‌کنند. بعضی افراد به کمپ‌هایی انتقال داده می‌شوند که از خیمه تشکیل شده و شماری هم ممکن به کانتینرها فرستاده شوند. برخی از این محلات در شهر موقعیت دارند و شماری دیگر از شهر دور اند. ممکن است مردم به محلات دارای شرایط بهتر منتقل شوند. به هرحال زمانی که باران ببارد مجبوراند در خیمه‌ها باقی بمانند؛ هرچند به بیرون از موریا منتقل می‌گردند.

مهاجران افغانستانی در یونان:

مشاور ارشد کمیته بین المللی نجات درباره آمار مهاجران افغان در اردوگاه «موریا» گفت: متأسفانه در مورد جمعیت [مهاجران افغان] در موریا اطلاعات مشخصی نداریم. چیزی که من می‌توانم بگویم این است که افغانستان سومین کشور مبدأ مهاجرانی است که به لیسبوس می‌آیند. مثلاً ۲۰ درصد از کل مهاجرانی که به یونان آمده‌اند، افغانستانی‌اند.
وی برای بهبود شرایط کمپ موریا و در کل مهاجران در جزیره لیسبوس یونان خاطرنشان کرد: کار عمده‌ای که باید انجام شود، کاهش جمعیت است. مردم باید منتقل شوند. تعداد مردم نباید بیشتر از ظرفیت این مکان و میزان کمک‌ها باشد. برای انجام این کار دولت یونان باید ظرفیت محلات اقامت را در بیرون از جزیره افزایش دهد.
به گفته وی، یونان به تنهایی نمی‌تواند مسئولیت این کار را به عهده گیرد. مردمی که وارد یونان می‌شوند می خواهند در اروپا پناهنده شوند، نه تنها در یونان. چیزی که ما به عنوان آی آر سی خواستار آن هستیم، راهکار تقسیم مسئولیت‌ها در داخل اتحادیه اروپا است. مردم باید به طور مساوی در میان کشورهای عضو تقسیم و پناه داده شوند.

*این خبر پیش‌تر در اینجا منتشر شده است.
به اشتراک بگذارید

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *