بررسی تبعات ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی

پیمان حقیقت‌طلب | ۵ تیر ۱۳۹۷ | تابعیت فرزندان مادر ایرانی | ۰ دیدگاه

تبعات ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی و شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی

تبعات ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی در پژوهش‌های دیاران:

در طول ۴۰ سال گذشته پدیده‌ی مهاجرت در سطح جهان روزبه‌روز گسترش بیشتری یافته است. ایران نیز مانند همه‌ی کشورهای جهان در طول ۴ دهه‌ی اخیر مواجهه‌ی بسیاری با این پدیده داشته است. مهاجران افغانستان، عراقی و پاکستانی در طول این دهه‌ها همواره در حال ورود به کشور بوده‌اند و از سوی دیگر تعداد زیادی از ایرانیان از کشور ایران به مقاصد مختلف جهان مهاجرت کرده‌اند.
عمده‌ی مهاجران حاضر در ایران، مهاجران افغانستانی و عراقی هستند. ورود این مهاجران طی چند موج اتفاق افتاد. یکی از بزرگ‌ترین موج‌ها بعد از انقلاب اسلامی بود. حمله‌ی شوروی به کشور افغانستان باعث شد تعداد زیادی از اتباع افغانستانی به مرزهای ایران پناهنده شوند. با آغاز جنگ تحمیلی، صدام حسین تعداد زیادی از شیعیان کشور عراق را از این کشور اخراج کرد. این شیعیان به عنوان پناهنده به ایران آمدند. سیاست ایران در قبال این مهاجران سیاست درهای باز بود. این مهاجران در مرزهای ایران پذیرفته شدند. آن‌ها به‌راحتی توانستند وارد شهرهای مختلف کشور شوند. سیاست درهای باز تبعات مختلفی در مورد مهاجران در ایران داشت. این سیاست فرآیند ادغام مهاجران در جامعه‌ی ایران را بسیار سهل کرد. یکی از تبعات این سیاست افزایش ازدواج بین ایرانیان و مهاجران بود؛ به‌خصوص ازدواج زنان ایرانی با مردان افغانستانی و عراقی. تبعات ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی گوناگون بود.

تبعات گوناگون ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی

در سطح جهان نیز با افزایش پدیده‌ی مهاجرت نوعی از ازدواج‌ها به نام ازدواج‌های فراملی گسترش فراوانی یافته است. ازدواج‌های فراملی ازدواج‌هایی هستند که در آن طرفین ازدواج از دو ملیت متفاوت‌اند. ازدواج زنان ایرانی با اتباع افغانستانی و عراقی را می‌توان از دسته‌ی ازدواج‌های فراملی دانست. اما سمت دیگر این ازدواج‌ها برای کشور ایران مهاجران ایرانی در سایر کشورها هستند. تعداد زیادی از زنان و دختران ایرانی نیز هستند که از ایران مهاجرت کرده‌اند و در کشورهای دیگر با مردانی از اتباع سایر کشورها ازدواج کرده‌اند. یکی از جنبه‌های تبعات ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی همین مورد است.
به دلایلی که در ادامه‌ی گزارش به‌طور مفصل به آن خواهیم پرداخت، آمار کامل و دقیقی از تعداد ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی در داخل و خارج از کشور وجود ندارد. اما آمارهایی جسته‌وگریخته در طول سالیان اخیر از سوی مسئولان اعلام‌شده است. صالحی، معاون فرهنگی اداره اتباع خارجی وزارت کشور تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده‌ی زنان ایرانی با اتباع خارجی در چهار سال گذشته در خارج از کشور را ۱۳۱۸۱ مورد و در داخل ایران را ۴۹۸۴ مورد اعلام کرده است. در تیرماه سال ۱۳۹۵ مدیرکل اداره اتباع خارجی وزارت کشور از ثبت ازدواج بیش از ۲۴۰۰۰ زن ایرانی با اتباع خارجی در این اداره خبر داد. به همین خاطر بررسی تبعات ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی چندان داده‌محور نیست.
نکته‌ای که وجود دارد این است که فرآیندهای ثبت ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی بسیار پیچیده و دشوار است (این فرآیندها در فصل‌های آتی به‌تفصیل تشریح می‌شوند)؛ به همین دلیل بسیاری از این ازدواج‌ها ثبت‌شده نیستند و آمارهای واقعی مطمئناً بالاتر از آمارهای اعلام‌شده از سوی مقامات هستند.

بررسی تبعات وضعیت موجود پیرامون ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی

اما این ازدواج‌ها چه ویژگی‌ها و چه تبعاتی دارند؟ ویژگی‌ها و تبعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی این ازدواج‌ها را می‌توان به شرح زیر اعلام کرد. (متن کامل گزارش با کلیک بر تصویر زیر قابل دانلود است):

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا