ماجرای محرومیت کشتی‌گیر افغانستانی که به تیم ملی ایران هم رسیده بود!

قمر تکاوران | ۱۳ تیر ۱۳۹۷ | تابعیت فرزندان مادر ایرانی | ۰ دیدگاه

ماجرای محرومیت کشتی‌گیر افغانی که به تیم ملی ایران هم رسیده بود!

در سال ۱۳۹۲ نام یک کشتی‌گیر ۱۸ ساله توجهات بسیاری را در رسانه‌ها به خود جلب کرد: سامان کبیری. کشتی‌گیری که به جرم جعل هویت، ۲ سال از کشتی گرفتن محروم شد و تمام عناوین قهرمانی قبلی او در ایران و جهان از او پس گرفته شد.
ماجرا از این قرار بود که نام اصلی او سامان کبیری نبود، نام اصلی‌اش مجید احمدی بود. او از مادری ایرانی و پدری افغانستانی در فریدون‌کنار مازندران به دنیا آمده بود. از همان کودکی استعداد شگرفی در کشتی گرفتن از خود به نمایش گذاشت و توانست در رده‌های شهری و استانی مسابقات کشتی مقام بیاورد. بزرگ‌ترین مشکل او هویت بود. مقام آوردن هم مشکل او را حل نکرده بود. فرزند حاصل از ازدواج یک زن ایرانی با مرد افغانستانی بدون شناسنامه می‌ماند همانطور که فرزند حاصل از ازدواج زن ایرانی با دیگر اتباع خارجی. او ایرانی محسوب نمی‌شود، افغانستانی هم نیست. در ایران به دنیا آمده, در ایران رشد یافته، مادرش هم ایرانی است اما هیچ مدرکی دال بر ایرانی بودن ندارد. مربیان او برای این‌که از استعداد او در کشتی بهره‌مند شوند، برای او یک شناسنامه‌ی جعلی با هویت سامان کبیری دست‌وپا کردند. او با این هویت جعلی توانست در سطح ایران به مقام قهرمانی برسد و عازم چند مسابقه‌ی جهانی در قزاقستان، ترکیه، هندوستان و قرقیزستان بشود و برای تیم ملی کشتی ایران افتخارآفرینی کند.
وقتی ۱۸ سالش شد به تیم باشگاهی کفایتی خراسان رضوی پیوست. در رقابت‌های لیگ کشتی، تیم کفایتی خراسان در نیمه‌نهایی به تیمی از استان مازندران برخورد. سامان کبیری یا همان مجید احمدی ستاره‌ی تیم کفایتی بود. مربیان تیم مازندرانی برای کنار زدن تیم کفایتی خراسان رضوی تنها راه چاره را در این دیدند که هویت مجید احمدی را برملا کنند. همان کسانی که روزگاری برای او شناسنامه‌ی جعلی درست کرده بودند، به فدراسیون کشتی شکایت کردند. مجید احمدی ۲ سال از رقابت‌های کشتی محروم شد، تمام عناوین قهرمانی‌اش باز پس گرفته شد و پس‌ازآن هیچ‌گاه نتوانست به کشتی برگردد. جرم او این بود که از مادری ایرانی و پدری افغانستانی به دنیا آمده بود.

 

برای خواندن مطالب بیش‌تر در این رابطه می‌توانید به خبرگزاری ایسنا مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا