زندگی و روزگار زنان ایرانی که با اتباع ازدواج کرده اند در مجله ی زنان امروز

پیمان حقیقت‌طلب | ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | اخبار و اطلاعیه | ۰ دیدگاه

شماره 32 مجله زنان امروز

مجله ی «زنان امروز» در بخش «روایت مستند» آخرین شماره ی خودش به سراغ موضوع «ازدواج زنان ایرانی با اتباع غیرایرانی» رفته است: یک پرونده ی پر و پیمان از جنبه های مختلف و مسائل و مصائب گریبانگیر زنان ایرانی و فرزندان حاصل از این ازدواج ها. مروری کوتاه بر مطالب این ویژه نامه که با همکاری انجمن دیاران در این شماره ی مجله کار شده است خالی از لطف نخواهد بود:

«بنویسید به ما خون جگر هم بدهند» روایت مستندی است از زندگی و روزگار زنان ایرانی که با اتباع ازدواج کرده اند.

«سیر تطور قوانین تابعیت ایران از آغاز تا امروز» اینفوگرافیکی است که مهم ترین رویدادهای مربوط به قوانین تابعیت در ۱۲۰ سال گذشته را به تصویر کشیده است. از امضای نخستین فرمان تابعیت ایرانی به دست ناصرالدین شاه قاجار تا مرگ تراژیک مریم میرزاخانی و اعطا نشدن تابعیت ایرانی به تنها یادگار او: دخترش.

در گزارش «خیلی دور, خیلی نزدیک» احسان میرزاده، خبرنگار مجله ی زنان امروز به سراغ لایحه ی اصلاح قانون تابعیت در دولت و مجلس شورای اسلامی رفته است. نظرات متفاوت نمایندگان مجلس و دلایل شورای نگهبان برای رد اصلاحات در سال های گذشته را جویا شده و دست اندازهای بروکراتیک و بین دستگاهی برای اصلاح قانون تابعیت را شرح داده است.

***

«یکی می رود پیش دکتر, می گوید پایم درد می کند. دکتر می گوید پا را قطع کن! حکایت ماست. مسئولان راحت ترین راه را برای خودشان انتخاب کرده اند و سخت ترین راه را برای ما! من بهشان گفتم بچه تان می تواند یک سال بدون شناسنامه باشد که بچه ی ما ۱۸سال بدون شناسنامه باشد؟!»

این روایت یکی از مادرهای ایرانی است که در گزارش «ما دیده نمی شویم» کریم علیلو، خبرنگار مجله زنان امروز به سراغ شان رفته است. گزارش ما دیده نمی شویم سراغ موافقان و مخالفان و ذینفعان مختلف اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع غیرایرانی رفته است.

ویژه نامه ازدواج زنان ایرانی با اتباع غیرایرانی در مجله زنان امروز

***

گزارش «جهان در مسیر رفع تبعیض جنسیتی از قوانین تابعیت» به سیر تحول قوانین تابعیت کشورهای مختلف و برابر شدن حق زن و مرد در اعطای تابعیت به کودکان شان پرداخته است. در این گزارش اشاره شده است که فقط ایران و شش کشور دیگر هستند که بدترین تعبیض جنسیتی را در قوانین تابعیت خود دارند.

***

«قوانین بخشی جدایی ناپذیر از زندگی اجتماعی اند. مردم در طول تاریخ بخشی از آزادی های خویش را فدا کرده اند تا با وضع قوانینی بتوانند در امنتی و آسایش بیشتر در کنار هم زندگی کنند و به رشد و پیشرفت فردی و اجتماعی دست یابند. اما گاهی قوانین به دلایل گوناگون ممکن است خود باعث شکل گیری مشکلاتی شوند که هنگام وضع آن ها زا دید قانونگذار نهان مانده و در مواردی هم به دلایلی قانون گذار با وجود آگاهی از آن ها برای حل مشکلاتی بزرگ تر چاره ای جز نادیده گرفتن آن ها نداشته است. با این همه قوانین وحی منزل نیستند و در همه ی جوامع دولت ها با توجه به نتایج عملی قوانین وضع شده اصلاحاتی در آن ها ایجاد می کنند یا قانونی را از اساس تغییر می دهند. در این گزارش به بخشی از مشکلات قانون تابعیتی در کشور ما اشاره شده است تا شاید قانون گذاران را به فکر وادارد و چاره ای برای تبعات فاجعه آمیز آن اندیشیده شود.»

این مقدمه ی گزارش «از اینجا مانده و از آن جا رانده» در مورد وضعیت فرزندان پدر افغانستانی و مادر ایرانی است.

گفت و گو با دکتر «بهشید ارفع نیا» عضو هیئت رئیسه ی کانون وکلای ایران درباره ی تبعیض های قانونی و وضعیت حقوقی فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با مردان خارجی خاتمه بخش این ویژه نامه ی مجله ی زنان امروز است.
شماره ی سی و دوم مجله ی زنان امروز در ۱۱۲ صفحه با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان در دکه های مطبوعاتی کشور قابل تهیه است. نسخه ی دیجیتال این مجله نیز در این آدرس قابل خرید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا