گزارش تصویری نشست «نیروی کار مهاجران»

دیاران | ۱۱ تیر ۱۳۹۸ | اقتصاد مهاجرت | ۰ دیدگاه

گزارش تصویری نشست "نیروی کار مهاجران"

نشست نیروی کار مهاجران و اکران فیلم در غرب سهراب شهیدثالث روز سه شنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۸ در محل سالن کنفرانس انجمن انسان شناسی ایران برگزار شد. این جلسه را انجمن دیاران با همکاری انجمن انسان شناسی ایران برگزار کرد.

در این نشست فیلم در غربت سهراب شهیدثالث اکران شد و مورد نقد و بررسی قرار گرفت. حسین میرزایی و محمدحسین میربابا در این جلسه حاضر شدند و علاوه بر نقد و بررسی فیلم در مورد اقتصاد مهاجرت نیر مباحثی را مطرح کردند.

فیلم در غربت در وهله اول به جهت خود کارگران مهم است، از آن رو که شهیدثالث یکی از بزرگ‌ترین کارگردان‌های سینمای ایران و از آغازگران موج نوی سینمای ایران و به تعبیر امیر نادری پدر سینمای مدرن ایران است. به علاوه خود شهید ثالث هم مهاجر بوده است و از سال ۱۳۵۳ به آلمان مهاجرت کرده بود و از این جهت هم می‌تواند برای پژوهشگران حوزه مهاجرت حائز اهمیت باشد. فیلم در غربت به وضعیت کارگران مهاجر در آلمان می‌پردازد و اهمیت این فیلم برای حوزه مطالعات مهاجرت در ایران بیش از هر چیز به شباهت‌هایی برمی‌گردد که کارگران ترک مهاجر در آلمان آن زمان، به کارگران افغانستانی مهاجر در ایران حال حاضر دارند.

محمد حسین میربابا نویسنده و پژوهشگر سینما در این نشست درباره سهراب شهیدثالث گفت:

شهیدثالث یکی از مهم‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینمای ایران هست، هرچند که خود شهیدثالث تا یک مقطعی خودش را یک فیلم‌ساز ایرانی می‌داند و از یک جا به بعد نه خودش خواسته که یک فیلم‌ساز ایرانی باشد و نه در کتاب‌های تاریخ سینمای خیلی به عنوان یک فیلم‌ساز ایرانی بهش اشاره شده بلکه به عنوان یک فیلم‌ساز آلمانی در برخی از منابع تاریخ سینما بهش اشاره شده است. یکی از دلایلش هم این هست که شهیدثالث یکی از امضاکنندگان بیانیه معروف اوبرهاوزن فیلم‌سازهای نسل نو دهه هفتاد و هشتاد آلمان است که قیام علیه سینمای سنتی و پیر آلمان به حساب می‌آمد. از دیگر امضاکنندگان این بیانیه می‌توان به هرتسوگ و الکساندر گلوکه اشاره کرد.

گزارش مشروح این نشست را در این‌جا بخوانید. 

*عکاس: سید علی هاشمیان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 دیدگاه
    بازگشت به بالا