چرا دادن یک شناسنامه به بچه‌های مادران ایرانی این‌قدر سخت‌شان است؟!

تعداد بازدید: ۲۱۲ نفر تاریخ انتشار: ۹۸/۱۱/۲۶
بیش از ۴ ماه از تصویب نهایی قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی می‌گذرد. قانونی که پس از کش و قوس‌های زیاد در مهرماه امسال تصویب نهایی شد و به قوه‌ی مجریه سپرده شد تا آن را اجرا کند .اما تا به امروز هیچ شناسنامه‌ای بر اساس قانون جدید صادر نشده است و مادران ایرانی بسیاری چشم انتظار به رسمیت شناخته شدن فرزندان‌شان هستند. متنی که در ادامه می‌آید دلنوشته‌ی یکی از مادران ایرانی است:
باسلام وعرض حسته نباشید
همسرم از اتباع عراقی ومتولد درایران میباشد. پدر همسرم در۸سال جنگ تحمیلی از روحانیون مجاهد بود.مادر همسرم نیز بخاطر ایرانی الاصل بودن از عراق رانده شدند.
همسرم متولد سال ۶۴ میباشد. درسال ۹۲ با طی مراحل وروند قانونی وثبت ازدواج البته ناگفته نماند که خود همین طی کردن مراحل هفت خان رستم است. توانستیم باهم ازدواج کنیم.
همسرم از بدو تولد کارت ویژه اتباع داشت تاسال ۹۲که مجبورشد بخاطر ثبت ازدواج که فقط روی گذرنامه انجام میشد.به ناچار گذرنامه عراق رو گرفت واز کارت آمایش به گذرنامه تغییر وضعیت داد واقامتش روی گذرنامه ثبت شد والان ۷سال تقریبا از اقامت رسمی او میگذرد وفرزندمان هم دارای گذرنامه میباشد که او هم نزدیک سه سالش شده است.
اینها رو گفتم که فقط یک شرح حالی داده باشم.
طبق قانون مدنی ماده ۹۷۹ کلیه اتباع مثلا خارجی با داشتن آن شرایط میتوانند اقدام به تحصیل تابعیت کنند.
ولی هنگامی که همسرم اقدام کرد. کل ماده قانونی را کنار گذاشتند وفقط استناد کردند به دو کلمه. که شما اگر کل شرایط را داشته باشی ولی در صورت صلاحدید دولت….دولت صلاح نداد… خلاص…
حال این قانون جدید تصویب شده……
آیین نامه اجراییش بعد از ۴ ماه به سه وزارت وحفاظت سپاه ابلاغ نشده واگر هم شده باشد. مکتوم مانده واعلام نمیشود….. من نمیدانم که چرا دادن فقط یک شناسنامه به این افراد چرا اینقدر سخت است..
ما از لحاظ زندگی ومعیشت و… خداروشکر هیچ مشکلی نداریم وتنها مشکل ما در زندگی فقط نداشتن شناسنامه است…

نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *